Büyük Hadron Çarpıştırıcısı mola aldı

Dünyanın en büyük atom çarpıştırıcısının deneylerine, son bir şiddetli çarpıştırma ertesinde şubata kadar ara verildiği bildirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.12.2009 - 17:25

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'nin (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda, atom altı parçacık huzmeleri, öncekinden çok daha şiddetli bir enerjiyle çarpıştırıldı ve bu alanda yeni bir rekor kırıldı. Çarpıştırıcı, son deneyin ardından Şubat'a kadar beklemeye alındı.


Son çarpıştırma, 2,36 tera elektron volt gücünde gerçekleştirildi. Böylece Kasım ayındaki rekor bir üst düzeye çıkarılmış oldu. Kasım'daki çarpışmayla, CERN'in rakibi olan ABD'deki Fermi Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarının 1,96 TeV gücündeki çarpışması geçilmişti.

Molayla ilgili olarak konuşan CERN yetkilileri, ara vermenin protonları çarpıştırmak için gerekli enerjinin seviyesini artırmak için gerekli olduğunu bildirdi.

Çarpıştırıcı ileride kapasitesinin en üst düzeyine çıkarıldığında, parçacıkların tünellerde hızlandırılarak enerjilerinin 7 TeV'e çıkarılması ve karşılıklı olarak 14 TeV gücünde çarpıştırılması imkanı sağlayacak. Çarpışan parçacıkların dağılmasıyla çıkan atom altı parçacıklar incelenerek, maddenin yapısının anlaşılmasına çalışılıyor.

Deneyde, tünel boyunca ayrı yönlerde iki proton huzmesi veriliyor. Işın demetleri ayrı istikametlerde, ışık hızına yakın bir süratle halka şeklindeki tünelde yol alıyor. Proton ışınlarının birbiriyle büyük bir enerjiyle çarpışmasının ardından bilim adamları, evrenin tabiatını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi umuyor.

Birçok bilim adamı, kainatın büyük bir patlama sonucunda 14 milyar yıl önce oluştuğunu düşünüyor.

Sayfa Yükleniyor...