Çanakkale Boğazı'nda faciadan dönüldü

Çanakkale Boğazı'ndan geçen bir tanker ile yolcu gemisi Gelibolu açıklarında çarpıştı. Ölen ya da yaralananın olmadığı kazada, sızan yakıt boğazda kötü kokulara neden oldu.

Anadolu Ajansı - DHA 27.06.2015 - 12:24

Çanakkale Boğazı'nda faciadan dönüldü

Yunanistan'dan İstanbul'a giden 162 metre boyundaki Malta bayraklı yolcu gemisi "Louis Cristal" ile Rusya'nın Tuapse Limanı'ndan Malta'ya yolculuk yapan 182 metre boyundaki Marshall Adaları bayraklı "STİ Pimlico" isimli tanker, gece saat 01.25’te çarpıştı.

Facianın eşiğinden dönülen kazada ölen ya da yaralanan olmadı. 

Gelibolu Feneraltı mevkisinde kazanın ardından, hasar gören gemiler güvenli bölgeye götürüldü.

"Nafta" (patlayıcı özelliğe sahip damıtılmış petrol ürünü) yüklü tanker, yakıt sızıntısı tespit edilmesi üzerine, Şevketiye Demir bölgesindeki güvenli alana yönlendirildi.
Yaşanan sızıntının olası yangın ve patlamalara neden olmaması için bölgedeki römorkörler tarafından tankere su sıkıldı.

BOĞAZ'I KÖTÜ KOKU SARDI

Öte yandan, tankerden sızan yakıt, Gelibolu ve Lapseki ilçeleriyle Çanakkale kent merkezinin büyük bölümünde kötü kokulara yol açtı.

Lapseki'de esnaflık yapan Nihat İsmailoğlu, sahura kalktığında mutfak tüpünü açık unuttuğunu sanıp, kontrol ettiğini, ancak sonradan kokunun sahilden geldiğini fark ettiğini söyledi. İsmailoğlu, "Umarım bir sıkıntı ve çevre kirliliği yaratmaz" dedi.

İlçe halkından Mustafa Anıl ise kokunun Lapseki'nin özellikle kordon bölümünde daha fazla etkili olduğunu dile getirdi.

GEMİ TRAFİĞİNE AÇILDI

Kaza nedeniyle çift yönlü transit geçişe kapatılan Çanakkale Boğazı, gemilerin güvenli bölgeye götürülmesinin ardından trafiğe açıldı.

ÇANAKKALE VALİSİ: ÇOK BÜYÜK TEHLİKE ATLATTIK

Bu arada, NTV canlı yayınında açıklamalarda bulunan Çanakkale Valisi Ahmet Çınar, çok büyük tehlike atlatıldığını söyledi.

Sızıntı yaşandığını belirten Çınar, “Tehlike büyük oranda azaldı” diye konuştu.

Çınar, gemiden tahliye talep eden yolcular için çalışma başlattıklarını da ifade etti.

Sayfa Yükleniyor...