Çanakkale'de artçı depremler devam ediyor

Çanakkale sallanmaya devam ediyor. Ayvacık ilçesinde önceki gün meydana gelen 5.3'lük iki depremin ardından en büyükleri 5.2 olan yaklaşık 400 sarsıntı kaydedildi.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı - DHA 07.02.2017 - 09:37 | Son Güncelleme : 08.02.2017 - 02:22

Çanakkale'de artçı depremler devam ediyor

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde önceki gün sabah saatlerinde meydana gelen 5,3'lük depremin ardından, bölge sallanmaya devam ediyor.

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde 4,1 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi. 

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesinin tespitine göre, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde 4,1 büyüklüğündeki deprem saat 00.35'te ve 01.53'te kaydedildi. Sarsıntının 5,71 kilometre, ikincisinin de 10,63 kilometre derinlikte oluştuğu belirlendi.

Bir önceki deprem saat 00.00'da 4,4 büyüklüğünde kaydedilmişti. Sarsıntının 5,92 kilometre derinlikte oluştuğu belirlenmişti.

AFAD Başkanlığı Deprem Dairesi'nin tespitine göre, Ayvacık ilçesindeki ilk deprem önceki sabah 06.51'de 5,3 büyüklüğünde kaydedilmişti.

Ardından 1,2 ile 4,4 arasında artçı sarsıntılar yaşanırken, bölgede dün saat 13.58'de 5,3'lük bir deprem daha olmuştu.

Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar beldesindeki limanda da depremden dolayı çatlaklar oluştu.
Ayvacık ilçesine bağlı Gülpınar beldesindeki limanda da depremden dolayı çatlaklar oluştu.

Art arda çok sayıdaki artçı sarsıntının çevre illerde de etkisi hissedildi. Vatandaşların büyük bölümü geceyi sokakta geçirdi, evi hasar görenler için bölgede çadır kentler oluşturuldu.

Ayvacık ilçesi dün de saat 05.24'te 5,2 büyüklüğündeki depremle sallanmıştı. İki günde Çanakkale'de yaklaşık 400 deprem kaydedildi.

ÇOK SAYIDA EVDE HASAR

Depremin ardından AFAD ve İHH ekipleri, köylerdeki bazı evlerden duman çıkması üzerine bölgede tarama çalışması yaptı. Çalışma sonucu ilk belirlemelere göre, Taşağıl köyündeki camide ve Yukarı köyündeki bazı evlerde hasar oluştuğu tespit edildi.

"KISA SÜRELİ VE SERTTİ"

Merkez üssü yine Ayvacık olan ve korku yaratan son depremi, bölgede bulunan NTV Muhabiri Merih Ak aktardı:

"Deprem bölgede korku yarattı ve vatandaşlar bulundukları yerlerden dışarıya çıktılar. Kısa süreli ve sert bir sarsıntıydı.

Son 48 saat içinde 3. kez 5'in üzerinde deprem meydana geldi bölgede. AFAD ve yerel yönetim, vatandaşları evlerine girmemeleri konusunda uyarmıştı ve dün sabahki sarsıntı bu uyarının haklılık payını ortaya çıkarmış oldu.

Hatırlatmakta fayda var; önceki gün yaşanan deprem Yukarıköy'de 145 evde ağır hasar yaratmış; 13 köy ve 1 mezrada da hasarlar meydana gelmişti."

ÇANAKKALE'DE DEPREM SONRASI SON DURUM

TÜYSÜZ: İTALYA'YA BENZİYOR

İTÜ'den Prof. Okan Tüysüz de, dün yaşanan deprem sonrası NTV yayınına bağlanarak değerlendirmelerde bulundu.

"Bu olağan bir durum değil. İtalya'yı düşünecek olursak, 5 ve 5'in üzerinde depremler olmuştu. Ona benzer bir durum olduğunu düşünüyorum" diyen Tüysüz, şunları söyledi:

"Bölgenin yapısına bakıldığında, bilinen diri bir fay yok. Ancak Behramkale'den Gürpınar'a ulaşan bir fay var. Bu fay harekete geçmiş olabilir. 3 tane üstü üste 5'in üzeRinde deprem yaşanması, farklı kırık sistemi olduğunu gösteriyor.

Evlerine girmeye çekinenlerin yemek ve barınma ihtiyaçları Valilik, Kızılay ile Ayvacık belediye ekiplerince karşılanıyor.
Evlerine girmeye çekinenlerin yemek ve barınma ihtiyaçları Valilik, Kızılay ile Ayvacık belediye ekiplerince karşılanıyor.

Bölgede küçük faylar olduğunu biliyoruz ancak bunların aktif olduğuna dair bir bilgi yoktu. Belli ki yüzeydeki bilgimiz, henüz burasını çözümlemek için yeterli değil. Bu depremlerden sonra bölgeye oldukça yoğun ilgi olacaktır ve detaylı şekilde çalışılacaktır. 

Bölgede dünden bu yana yaşanan depremler 5,3, 5,2 ve 5,1. Giderek küçülen bir durum söz konusu. Bu depremlerin, çok büyük bir deprem oluşturacak yapıları yok."

"DEPREM FIRTINASI İFADESİ DOĞRU"

Prof. Tüysüz, "Deprem fırtınası ifadesi doğru mu?" sorusuna da, "Sanıyorum doğrudur. Çok sayıda deprem oldu. Gürpınar - Tuzla arasına bakıldığında belli bir bölgede yoğunlaştığını görüyoruz. Deprem fırtınalarında çok büyük deprem olmuyor.

Depremin merkez  karada görünüyor. Başta denizde verilmişti ancak daha sonra karaya konuldu. Büyük ölçüde karada görünüyor. Gürpınar ile Tuzla arasında bir konumu var." yanıtını verdi.

Sayfa Yükleniyor...