Çelebi: Düğmeye basılmış olabilir

Hafta başında makam odasında silahlı saldırıya uğrayan ve halen hastanede bulunan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, ilk kez Canlı Gaste'ye konuştu.

07.10.2009 - 22:47

Pazartesi günü makam odasında kendisinden alacağı olduğunu iddia eden bir kişi tarafından ayaklarından vurulan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, zanlıyla herhangi bir ticari ilişkisi olmadığını, abisiyle bir dönem ticaret yaptıklarını, zanlının kendisinden alacağı olduğu iddiasıyla birkaç kez daha yanına geldiğini belirtti ve 'ya psikolojik sorunları var ya da; bu yönde kaygılarım olduğunu belirtmek isterim, bir yerlerden düğmeye basıldı' dedi.

Çelebi, vurulmasının ardından ilk kez Canlı Gaste'ye konuştu.

DİSK Genel Başkanı, "Gerekli tedaviler yapıldı. Arkadaşların hepsi hizmet aşkıyla yapılması gereken her şeyi yaptı. Başarılı bir ameliyat geçirdik. 3 ay sonra ayağımın üstüne basabileceğimi söylediler.

İki ayağımdan birinde büyük hasar meydana geldi, diğeri ise daha iyi durumda. Doktorlar başarılı bir operasyon geçirdiğimi ve kalıcı bir hasar olmayacağını söylediler. Emeği geçen tüm çalışanlara, başhekime şükranlarımı sunuyorum" dedi.

"ABİMDEN ALACAKLARI VAR"
Çelebi, olayın nasıl gerçekleştiğiyle ilgili olarak, "Benim ve ailemin adının böyle bir olay nedeniyle gündeme gelmesinden dolayı çok üzgünüm. Şahsıma yönelik bu saldırı ve yayınlanan haberler de üzücü. Bilgi kirliliği ortadan kalkmalı.

Zanlı, 'para alacağım vardı ve vurdum' diyor. Benim parayla gündeme gelmem de hoş bir şey değil. DİSK olarak en önemli yanımız parasal konulardır. Duruşu, yaklaşımı ve harcamaları bellidir. Benim de, o şahısla 1 kuruşluk bir ilişkim olmadı.

DİSK davasından hapis yatarken onlar Dev-Sol'dan yatıyorlardı. Beni mahalleden tanıyorlardı ve daha sonra yanıma uğradılar. Halıcılık yapıyordum ve şahsın abisine yardımcı oldum. Aldılar, sattılar ve abisiyle böyle bir ilişki içerisine girdik.

İçtenlikle söylüyorum ki şahısla hiçbir ticari ilişkim olmadı; abisiyle oldu. Benim abim de abisinden borç almış. Bana da sordular ve 'böyle bir parayı ödeyebilir' dedim. Bu arkadaşlar beni vuruyorlar. DİSK Genel Başkanlığı makamı var ve bunu yapıyorlar. Abimden alacakları var...

'Ben sana 1995 yılında 225 bin mark verdim' diyor. 50 binini ödemişim 175 bin kalmış; ödememişim. Ama bu arkadaş şimdi piyasaya çıkıyor. Bunların hepsi hayali ve bu konuda toplumla yüzleşmeye hazırım. Bütün mal varlığımı, gelirlerimin tamamını şeffaflaştırmaya ve belgelerle ortaya koymaya hazırım.

"DÜĞMEYE BASILMIŞ OLABİLİR"
Burada iki temel nokta araştırılmalı. Psikolojik mi yoksa...

Bu arkadaş gerçekten bunalım içinde değilse yani hastalığı yoksa başka türlü planlanmış organizasyon olarak tanımlarım. Bir yerden düğmeye basılmış olabilir.

Psikolojik sorunu varsa o da tehlikeli ve sıkıntı verici bir şey. Yaklaşık 2 aydır bu işin peşinde. Bir iki defa alacağım var diye geldi. 'Böyle bir şey yok, uyduruyosun' dedim. '95 yılında verdim' dedi...

Yeminlerin, kurulacak cümlelerin hepsini kendisine de kullandım. 'Kendini tedavi ettir' dedim ya da 'başka bir nedenle geliyorsundur' dedim. Burada söylediklerimi kendisine de aktardım. 'Para alırlar inkar ederler' dedi, 'sen de inkarcısın' dedi. 'Aramızdaki bu leşi kaldıracağız' dedi. Leş dediği para mı yoksa ben miyim? bilmiyorum tabi" dedi.

OLAY ANI
Çelebi, olay anını da, "Uzun süren bir tartışma sonrası; ki böyle bir para yok, bütün bir sülalemi bir araya getirsen böyle bir para çıkmaz, terledim diyerek ceketini çıkardı, kapıya yönelir gibi oldu ve kurşun sıkmaya başladı.

Elimi yasladım. Koruma içeriye giriyordu, genel sekreter içerideydi ve müdahale etmeye çalıştı. Onlara 'müdahale etmeyin' dedi. Korumaya da çevirdi. Kapıyı itti ve kapattı. O an can havliyle ben ikinci şarjörü tabancasına koyarken eline dalıp kapıyı açtım ve içeriye gelip müdahale ettiler" şeklinde aktardı.

"SENİ ÖLDÜRECEĞİM..."
Saldırının öldürme amaçlı olup olmadığını konusunda da Çelebi, "Öldürme amaçlı değildi diyemem. İkinci şarjörü 'seni öldüreceğim' diyerek dolduruyordu. İlkini bacaklarıma sıktı. Ölümcül bir işe başladığı konusunda bir hissim var. Benim bazı kaygılarım var ancak bu çevre yaptı diye bir şey söyleyemem.

Belirttiğim gibi iki temel nokta var. Ya psikolojik bir sorun var ya da çok iyi işlenmiş bir uygulama var. Şahıs birçok davadan yattı ve bunların içinde eroyin de bulunuyor.

Sonuna kadar takip edeceğiz ama bir tek şu bilinsin ki kendisiyle ticari bir ilişkim yok. Ama kardeşiyle olmuştur; halı ticareti... Hapishaneden çıkan birçok arkadaşa da bunları yapmışımdır. 'İyilik yapmadım ki kötülük göreyim' derler ya ben bunlara iyilik yaptım ama..." ifadelerini kullandı.

NE ZAMAN ÇIKACAK?
Çelebi, taburcu tarihiyle ilgili olarak da, "Doktorlar 1 haftayı bulacak dedi. Bu süreçte yorgunluğumu da atarsam, belge ve bilgilerle kamuoyunu bilgilendirmeye çalışacağım. Ama dediğim gibi olayla ilgili ciddi kaygılar besliyorum" şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...