Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'ndan önceki gün yapılan ve Gülen cemaatinin 11 maddelik açıklamasına hükümet kanadından verilecek yanıt merak ediliyordu.

Yanıt, Türkmenistan'a hareket etmeden önce havaalanında konuşan Başbakan Erdoğan'dan geldi.

Erdoğan cemaatin açıklamasını gazetelerden öğrendiğini belirterek şöyle konuştu:

"Ben de gazetelerde okudum. Ama ona yönelik bir cevabi pozisyonda olmak istemem. Böyle şeylerin gazeteler vasıtasıyla söylenmesini de yanlış buluyorum. Başka hiçbir şey söylemiyorum."

Fethullah Gülen cemaatine yakınlığı ile bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, önceki gün bir açıklama yaparak Gezi Parkı eylemlerinin arkasında olunduğu, MİT soruşturması sürecinde Başbakanın tutuklanacağı ve Başbakanın evindeki çalışma ofisine böcek yerleştirildiği iddialarına yanıt vermişti. (HABERE GİT)

'HAMDOLSUN GAYET İYİYİM'
Başbakan Erdoğan sağlığıyla ilgili spekülasyonları ise şöyle değerlendirdi:

"Hamdolsun gayet iyiyim. Hangi hastanede yatmışım, nasıl olmuş filan hepsini sizlerden öğreniyorum. Ben hastanede falan böyle bir şey olmadı. Sadece bayramdan sonra birkaç gün dinlendim, programımı da bu arada uygulamaya koydum. Şimdi Türkmenistan, cumartesi günü Bursa beraber yola gidebiliriz, devam edebiliriz, herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Medyanın bu huyu çok kötü. Biraz da kendinizi sorgulamanız lazım. Bu kadar yalanı nerede buluyorlar, nasıl uyguluyorlar, nasıl duyuruyorlar, nasıl yazıyorlar biraz da insan utanır. Ülkenin başbakanının 'yok hastanede yatmış, yok şöyle olmuş, böyle olmuş vesaire. Biz bir ders aldık, o dersin başlığı da edep yahu"