Çevik Bir ve Çetin Doğan, İzmir'deki cezaevine nakledildi

DHA'nın haberine göre; 28 Şubat davasında müebbet hapis cezası alan emekli generaller Çevik Bir ve Çetin Doğan, Muğla Cezaevi'nden İzmir 1 No'lu F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na nakledildi.

DHA 20.08.2021 - 17:26

Çevik Bir ve Çetin Doğan, İzmir'deki cezaevine nakledildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 28 Şubat davasında cezası kesinleşen emekli generaller Çevik Bir ile Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 14 kişi hakkında yakalama kararı vermişti.

Ankara 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nce 28 Şubat davasında 14 sanık hakkındaki hükmün kesinleşme kararının infaz savcılığına gönderilmesinin ardından sanıklar hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Muğla'nın Bodrum ilçesinde bulunan dönemin Genelkurmay Harekat Başkanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan (81) Bodrum Adliyesi’ne giderken, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Emekli Orgeneral Çevik Bir (82) ise Milas'ta gözaltına alınmıştı. İşlemlerinin ardından Doğan ve Bir, tutuklanarak ilk olarak Muğla E Tipi Cezaevi'ne gönderildi.

Demirören Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre; Çetin Doğan ve Çevik Bir, daha sonra İzmir’in Buca ilçesi Kırıklar’da bulunan İzmir 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'na nakledildi.

Öte yandan hakkında yakalama kararı verilen sanıklardan 5'i daha İstanbul'da gözaltına alındı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, yakalama kararıyla ilgili bugün saat 10.00 sıralarında eş zamanlı operasyon yaptı.

Sanıklardan Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, İlhan Kılıç ve Kenan Deniz gözaltına alındı. Emekli Korgeneral Çetin Saner, dün gece Silivri İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne giderek teslim oldu. Saner, Silivri Adliyesi'ne sevk edildi. Mahkemedeki işlemleri tamamlanan Saner, Silivri Cezaevi'ne gönderildi.

Emekli Tuğgeneral İdris Koralp de İstanbul Bakırköy Adalet Sarayı'na giderek teslim oldu. Teslim olmasının ardından sağlık kontrolleri için Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürülen 73 yaşındaki Koralp, tekrar adliyeye getirildi. Adliyede infaz işlemlerinin tamamlanmasının ardından Koralp, tutuklanarak Silivri Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Emekli Orgeneral Ahmet Çörekçi de polis tarafından İstanbul Adalet Sarayı'na götürüldü. Mahkemedeki işlemleri tamamlanan Çörekçi, Silivri Cezaevi'ne gönderildi.

Sanıklar arasında bulunan dönemin Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Genel Sekreteri Emekli Orgeneral İlhan Kılıç (85), dönemin Deniz Kuvvetleri Kurmay Başkanı Emekli Koramiral Aydan Erol (81) ve dönemin Genelkurmay İç Güvenlik Harekat Dairesi Başkanı ve Başbakan Askeri Danışmanı Emekli Tümgeneral Kenan Deniz (73) Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'na götürüldü. Sanıkların adliyedeki işlemleri yaklaşık 3,5 saat sürdü. İnfaz savcılığındaki işlemleri tamamlanan sanıklar, hükümleri yüzlerine okunmasının ardından Silivri Cezaevi'ne gönderildi.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...