CHP yönetiminden Kılıçdaroğlu'na destek

CHP Genel Sekreteri Önder Sav ile Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol ve Hakkı Süha Okay'dan Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destek geldi.

Anadolu Ajansı 17.05.2010 - 13:02

CHP yönetiminden Kılıçdaroğlu'na destek

CHP'nin 22-23 Mayıs 2010 tarihlerinde yapılacak olağan genel kurultayında CHP Genel Başkanlığına aday olduğunu açıklayan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ı parti genel merkezindeki odasında ziyaret etti.


Sav ve Kılıçdaroğlu bir süre baş başa görüştükten sonra basına açıklama yaptılar. Önder Sav, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına ilişkin şunları söyledi;

''53 yıllık siyasi geçmişi olan bir siyaset adamı olarak, CHP Gençlik Kollarından yetişen, kademe kademe bu partide pek çok görevi üstlenmiş olan bir siyasetçi olarak, aklımı, duygularımın önüne koyarak, ülkenin gerçeklerini görerek, partimizin içinde bulunduğu sıkıntıları değerlendirerek, önümüzdeki sürecin ne şekilde aşılması gerektiğini görerek, CHP Genel Sekreteri olarak, bu benim düşüncelerim diğer Merkez Yönetim Kurulu üyelerini bağlamaz, CHP Genel Sekreteri Önder Sav olarak Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını destekliyorum.''

Sav ayrıca, “Kılıçdaroğlu'nun adaylığını destekliyorum. Bundan sonra kim aday olursa olsun tavrım hiç değişmez" diye konuştu.

Önder Sav, 5 günün ardından kurultayda Deniz Baykal'ın adaylığının söz konusu olması halinde tavrının ne olacağına ilişkin soruyu yanıtlarken de ''Benim tavrım değişmez. Ben ne düşündüğümü kararlı bir şekilde söyleyen bir siyasetçiyim. Hiç hedef saptırmam. Kendime yakışanı yaparım. Bugün de CHP'lilik bilinci içinde, 53 yıllık CHP'lilik geleneğinden gelen bir kişi olarak bunları söyledim. Bundan sonra kim aday olursa olsun benim tavrım hiç değişmez'' diye konuştu.

Sav, Kılıçdaroğlu'nun açıklamasını dikkatle dinlediğini belirterek, kendisinin Deniz Baykal'ın istifasından sonra CHP'deki birlik ve beraberliğe ilişkin yaptığı açıklamaları hatırlattı. Sav, şöyle konuştu:

''Şimdi, bugün arayışlar, değerlendirmeler, görüşmeler tamamlanmış görülüyor. Sayın Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlığına adaylığını resmen koymuş durumdadır. Kurultaya 5 gün kaldı. Bu adaylık, CHP'nin adaysız, çaresiz, eli kolu bağlı olmayacağının çok somut bir göstergesidir. Toplumun bunu bu şekilde algılaması gerekir. Böyle bir adaylık dönemini arkadaşlarımızın çok iyi değerlendirmesi gerekir.

Aklımızı kullanmamız gereken bir dönemden geçtiğimizi herkesin bilmesi gerekir. Duygularımızla düşünmek ve yaşamak yerine CHP'liye yakışır, sorumluluk bilinciyle ve aklımızla davranmak gereken bir dönemi yaşadığımızın bilinci içindeyim.

Tüm örgütümüzün, parti yöneticilerimizin, milletvekili arkadaşlarımızın da böyle bir sorumluluk gerektiren dönemde davranışlarını ona göre değerlendirmeleri, bundan sonraki düşüncelerini ona göre şekillendirmelerinin gerekliliğine inanıyorum.''

'EZBER BOZDUK'
Sav, yaptığı açıklamanın ve görüşlerinin CHP binasındaki arkadaşları dahil birçok kişinin ezberini bozmuş olabileceğini ifade ederek, ''Ama köhneleşmiş ezberlerle yola gidecek halimiz kalmamıştır. CHP, geleceğine bakacak, Türkiye'nin geleceğine bakacak. İçine itilmekte olduğumuz darboğazı yaracağız, aşacağız. Bize yakışanı hep birlikte yapacağız'' diye konuştu.

ANADOL VE OKAY'DAN DESTEK
CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol ve Hakkı Süha Okay da Kılıçdaroğlu'na desteğini açıkladı.


''Adaylığını sevinçle karşılıyoruz'' diyen Anadol, şunları kaydetti: “Biz de kendisini bütün gücümüzle, yürekten destekliyoruz.

Kemal Kılıçdaroğlu ile iki dönem birlikte milletvekilliği yaptık. 2007 seciminden bu tarafa üç grup başkanvekili olarak çalışma arkadaşlığı yapıyoruz. İyi ahlakıyla, birikimiyle, deneyimiyle, yeteneğiyle bu işin üstesinden geleceğine inanıyoruz. Kılıçdaroğlu, ekip çalışmasını öne çıkaran ve bilgisini, becerisini çevresiyle paylaşan bir anlayış içinde siyaset yapan bir arkadaşımızdır.

CHP'nin Kemal Kılıçdaroğlu genel başkanlığında başarılara ulaşacağına yürekten inanıyoruz.''

Hakkı Süha Okay da, ''Kendisine başarı diliyoruz, kolaylıklar diliyoruz. Hayırlı olsun'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...