CHP'de Antalya şoku

Kılıçdaroğlu oy artışının olmadığı tek büyük ilin Antalya olduğunu açıkladı ve belediyedeki iç çekişmelere dikkat çekti. Prof. Akaydın ise "Genel Başkan'a katılıyorum, bizden bir açıklama istemesi lazım. Kendisiyle bazı şeyleri paylaştım" dedi.

04.03.2011 - 13:34

CHP'de Antalya şoku

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, büyükşehirlerdeki tabloyu görebilmek için yakın zamanda yaptırdıkları kamuoyu araştırmasından çıkan çarpıcı Antalya sonucunu açıkladı.

7 büyük ilde oylarını ciddi şekilde artırdıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, oy artışı olmayan ilin Antalya olduğunu söyledi. CHP lideri, "Bir tek Antalya'da artış yok. Bu biraz iç çekişmelerle ilgili... Özellikle de belediyedeki" dedi.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları üzerine gözler Antalya'ya çevrildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarına şaşırmadığını belirterek şunları söyledi:

''Çünkü Antalya'da gerçekten partimizi ilgilendiren sorunlar var. Bu sorunların partimize ne kadar olumlu ve olumsuz yansıdığını, anlaşılıyor ki Sayın Genel Başkanımız bir anketle saptamış. Bu sorunları ben kendisiyle zaman zaman  paylaşmıştım. En son 1,5 ay önce genel merkezi ziyaret ettiğimde, benden bir şikayetleri olup olmadığını sormuştum. 'Hayır çok memnunum' diye ifadede bulunmuştu. Antalya'daki sorunları paylaşmıştık kendisiyle. Ve bundan 10 gün önce de gene güncel bazı sorunları da telefonla eski ve yeni genel başkanlarla paylaştım. Dolayısıyla şimdi Sayın Genel Başkandan beklediğim; bu açıklamadan sonra Antalya ilindeki tüm partili belediye başkanlarını, Antalya il örgütünün temsilcilerini ve Sayın Baykal olmak üzere tüm Antalyalı milletvekillerini toplayıp bunun nedenleri hakkında bizden bir açıklama istemesi lazım.''

KILIÇDAROĞLU'NA KATILIYORUM
Akaydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yerel seçimlerdeki vatandaş psikolojisiyle, genel seçimlerdeki çok farklıdır. Acaba kıyaslama neye göre yapıldı? Eğer 2007 genel seçimindeki, vatandaş, seçmen eğilimindeki düşüş ise -yüzde 2 civarında olduğu ifade ediliyor- bu önemlidir, kötüdür ama yerel seçimlerdeki yüzde 41'de bir düşüş varsa ve gene yüzde 2 ise bu başarıdır. Çok net bir fotoğraf vardır ortada. Bizim oylarımız yüzde 41'e çıkarken, merkez sağdaki bir partinin oyları çok düştü. Yerel seçimlerde partimize önemli bir merkez sağdan oy geldi. Çok doğaldır ki genel seçimlerde bu oyun bir bölümü kendi partilerine tekrar dönecektir.

Bahsedilen anket şu anda önümde olmadığı için geçmişle kıyaslamasını neye göre yapacağımızı da bilemediğimiz için çok net bir açıklama yapamam ama Genel Başkana katılıyorum. Antalya'da, CHP, sorunlu bir parti görünümdedir. Ben bu  kanaatimi iki senedir, basın önünde değil ama ilgili mercilerde dile getirmiş bir belediye başkanıyım. O yüzden bu açıklamalar beni hiç şaşırtmadı. Ben de Genel Başkanım gibi düşünüyorum.''

İL BAŞKANI: 1-2 PUANLIK DÜŞÜŞ VAR
CHP Antalya İl Başkanı Özer Ülken de ''Genel Başkanımızın o tespiti doğrudur. Fazla değil ama şehir merkezinde 1-2 puanlık bir düşüş söz konusudur. Biz zaten bu konuyu daha önceden biliyoruz. Durum kontrolümüz altındadır. Bir problem yoktur. Zaten bu ilişkilerin, halk-belediye ilişkilerinin daha iyi hale getirilmesi için sürekli temas halindeyiz. Önümüzdeki günlerde onlar toparlanarak daha iyi hale gelecek'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...