CHP'li Tekin ve Karakaş hastaneye kaldırıldı

1 Mayıs İşçi Bayramı'nı Taksim'de kutlamak isteyen ve Beşiktaş'ta toplanan gruba tazyikli su ve biber gazı ile müdahale edildi. Gazdan etkilenenler arasında bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile CHP Parti Meclisi Üyesi Ercan Karakaş'ın hastaneye kaldırıldığı, durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

01.05.2013 - 10:07

CHP'li Tekin ve Karakaş hastaneye kaldırıldı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Taksim'de kutlamak isteyen gruplar Beşiktaş, Şişli ve Mecidiyeköy'de toplanarak yürüyüşe geçti.

Polis, gruplara tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti.

Beşiktaş CHP İlçe Başkanlığı önünde sabah erken saatlerde toplanarak yürümek isteyen ancak polis müdahalesiyle dağılan gruplar, meydanda bulunan Atatürk Anıtı'nın önünde bir araya geldi.

Aralarında CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'nın da bulunduğu bir grup oturma eylemi yaptı.

Bir süre oturan partililer, daha sonra alana getirilen otobüste çalınan müzikler eşliğinde halay çekti.

SALICI: BUNUN HESABINI SORACAĞIZ
Ardından otobüsün üzerine çıkarak partililere seslenen Salıcı, polisin yaptığı müdahaleyi eleştirerek, "Bunun hesabını soracağız. Ancak kimsenin burnunun kanamasını dahi istemiyoruz. Bu nedenle bütün CHP'lileri otobüsün etrafında toplanmaya davet ediyorum" dedi.

Gençlik kollarının da meydana gelmesini isteyen Salıcı, bütün partililerin toplanmasının ardından sonraki aşamaya geçeceklerini söyledi.

Otobüste CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ile bazı milletvekillerinin de bulunduğu görüldü.

Öte yandan Barbaros Bulvarı'nda da İşçi Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Halk Evleri ve Türkiye Gençlik Birliği üyeleri de kortej oluşturarak, Beşiktaş Meydanı'na yürümek istedi.

Polisin uyarılarına rağmen dağılmayan gruba tazyikli su ve gazla müdahale edildi. Göstericiler, Yıldız Parkı'na doğru dağıldı.

GÜRSEL TEKİN DE GAZDAN ETKİLENDİ
Barbaros Bulvarı, Yıldız Teknik Üniversitesi'nin bulunduğu bölüme kadar polis ekiplerince kontrol altında tutuldu.

Beşiktaş Meydanı'nda toplanan aralarında CHP, ÖDP, KESK, Halkaevleri, Yol-İş Sendikası ve feministlerin de bulunduğu kalabalık grup, Taksim Meydanı'na doğru yürümek istedi.

Polis ekipleri, gruba dağılmaları konusunda uyarılarda bulundu. Polis, grubun dağılmaması üzerine tazyikli su ve gaz kullanarak müdahalede bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin de bulvarın ulaşıma kapalı olması nedeniyle aracından inerek CHP İlçe Başkanlığı'na yürüdü.

Gürsel Tekin, bu sırada gazdan etkilendi. Bir binaya giren CHP’li Tekin, bir müddet burada bekledi.

TEKİN: TOPLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ
CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin NTV'ye yaptığı açıklamada, ''Elbette toplanmaya devam edeceğiz, onların gazlarından, sazlarından korkacak değiliz. Emniyet mensuplarına lafım yok.

Onlara bu cesareti kim verdiyse onlarla sonuna kadar hesaplaşacağız. Bizleri göre göre bu muamele yapılıyorsa sokak aralarında kim bilir nasıl müdahaleler yapıldığını kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Burası Taksim mi? Biz kendi ilçe merkezimize gidemiyorsak bu nasıl anlayıştır? Bu faşist kafalarla sonuna kadar mücadele edeceğiz'' dedi.

TEKİN VE KARAKAŞ HASTANEYE KALDIRILDI
Gazlı müdahaleye maruz kalan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve CHP Parti Meclisi Üyesi Ercan Karakaş'ın Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldığı, durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

KILIÇDAROĞLU: GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞ HAKKI İHLAL EDİLİYOR
Öte yandan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa'nın temel hak ve özgürlüklerle ilgili hükümlerinden biri olan gösteri ve yürüyüş hakkının ihlal edildiğini öne sürdü.

Kılıçdaroğlu, yaşamları boyunca emeği, örgütlülüğü, demokrasiyi, Cumhuriyeti, bağımsızlığı, özgürlüğü ve barışı savunan emekçilerin bayramını kutladığını ifade etti.

Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmemesini eleştiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

''Bugün, Anayasa'nın temel hak ve özgürlüklerle ilgili hükümlerinden biri olan gösteri ve yürüyüş hakkı ihlal ediliyor. 'İleri demokrasi' diye diye demokrasi katledildi. Yasak bölge ilan edilen Taksim'den çok uzaklarda bile, CHP Genel Başkan Yardımcılarını, milletvekillerini, aydınları, işçileri ve halkı gazlatan, coplatan, tüm ulaşım yollarını keserek sivil sıkıyönetim uygulatan AKP Hükümeti ile o hükümetin kraldan çok kralcı yöneticilerini kınıyorum.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...