Çiçek: Yanlış buluyorum

Meclis Başkanı Cemil Çiçek Meclis'te yaşanan pet şişeli kavga için "Yanlış buluyorum" dedi.

29.01.2014 - 13:16

Çiçek: Yanlış buluyorum

Meclis'teki gerginlik bu kez İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'na sıçradı.

İnsan Hakları İnceleme Komisyonu'nda, Suriye'de ortaya çıktığı iddia edilen 55 bin fotoğrafla ilgili kınama bildirisi gündemdeydi. Bildiriyi eleştiren CHP'li Veli Ağbaba ile AK Parti’li Mehmet Metiner arasında kavga çıktı. Kavga sırasında Metiner, Ağbaba'ya su şişesi fırlattı. Çiçek, kendisi kürsüdeyken yaşanan bu kavgayı doğru bulmadığını ifade etti.

Meclis Başkanı Cemil Çiçek gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çiçek, HSYK düzenlemesiyle igili kalıcı çözümün ancak anayasa değişikliği ile olabileceğini ifade etti.

Ortada ciddi bir sorun olduğunu dile getiren Çiçek, "Bu sorun biraz anayasadan kaynaklanıyor. Kalıcı çözmek istiyorsak bu anayasa değişikliğiyle olur. Benim teklifime katılmayan bir parti oldu, bir parti biz bu teklife varız dedi. Hatta ben anayasa olmuyorsa 4'lü bir çalışma yapılabilir mi dedim. Bir parti ikisine de karşı çıktı, diğeri ikisini de kabul etti. Her gün grupbaşkanvekilleriyle görüşüyoruz" dedi.

Özel Yetkili Mahkemeler ile ilgili MEclis Başkanlığı'na bir şey gelmediğini söyleyen Çiçek, "ÖYM'lerle ilgili olarak 3. yargı paketinde düzenleme yapılmıştı zaten, sadece elde olan davalrla ilgili bir ömrü vardı. Meclis Başkanı'na verilmiş bir tasarı yok şu anda. Geçici olanları kalıcı hale getirelim diyoruz. Biz düzenlemeleri yapıyoruz da bunlar yetmiyor, onun iyi uygulanması lazım. Yaşadığımız sıkıntılar yasalardan değil uygulamalardan kaynaklanıyor. Ben kimsenin tutuklu kalmasını istemiyorum. Bunlar 311. maddesindeki nitelikte bir sonuç ortaya koyuyorsa başka yol ve yöntemler de ortaya çıkabilir. Yürürlükteki yasaların iyi uygulanması durumunda sorun yaşamayız" dedi.

Çiçek saldırılarla ilgili "Cebir ve şiddet yöntemleri çok ilkel. MHP'ye tekrar geçmiş olsun. Seçim ortamına girdik, fırsat kollayanlar olabilir. Cebir ve şiddete karşı ortak bir tavır almamız gerekiyor" şeklinde konuştu.

Bir soruyu siyasetçilere sormadan evvel hukukçulara sorun. Sorularınıza cevap vermek istemediğimden değil, kafamda bir yere oturtamadığından cevaplayamıyorum. Hukuk ne diyorsa ona bakalım.

Çiçek, Meclis'te yaşanan pet şişeli kavgayla ilgili de "Ben bunların yanlış olduğunu hep söylüyorum zaten" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...