Cihan Medya Dağıtım’a kayyum

Cihan Medya Dağıtım AŞ, Irmak Radyo TV Hizmetleri AŞ ile Dünya Dağıtım AŞ'ye kayyum atandı.

Anadolu Ajansı 12.03.2016 - 11:06 | Son Güncelleme : 12.03.2016 - 11:09

Cihan Medya Dağıtım’a kayyum

İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının Cihan Medya Dağıtım AŞ, Irmak Radyo TV Hizmetleri AŞ, ve Dünya Dağıtım AŞ'ye kayyum atanması talebini değerlendirdi.        

Hakimlik kararında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında yürütülen soruşturma kapsamında, İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliğince, paralel yapının yayın organı haline geldiği iddia edilen Zaman gazetesinin bağlı bulunduğu Feza Gazetecilik AŞ'ye ve Cihan Haber Ajansına kayyum atandığı hatırlatıldı.

Feza Gazetecilik AŞ ile Cihan Haber Ajansına atanan kayyumların şirket bünyesinde yaptıkları incelemede, İstanbul Ticaret Odası sitesinden temin edilen belgelere göre, Cihan Medya Dağıtım AŞ'nin 23 Ocak 2007'de kurulduğu, daha sonra Feza Gazetecilik AŞ'nin bu şirkete ortak olduğu vurgulanan kararda, kayyumların hazırladığı rapora yer verildi.

Raporda, Feza Gazetecilik AŞ'nin Cihan Medya Dağıtım AŞ ile 23 Aralık 2010'dan beri ortak ve pay miktarının 2 milyon lira olduğu, 30 Aralık 2014'te Feza Gazetecilik AŞ'ye ait menkullerin genel kurul onayına sunulduğu, aynı gün Cihan Medya Dağıtım AŞ'deki hisselerin satışına karar verildiği, 23 Aralık 2010'da 2 milyon lira ile şirkete ortak olunurken, 30 Aralık 2014'te 2 milyon lira ile hisselerin devredildiği, aradan geçen bu kadar zamana rağmen hiç bir değer artışı yapmadıkları, satılan hissenin değeri hususunda da bir çalışma yapılmadığı kaydedildi.

Raporda, 2015'te Adana ve Trabzon tesislerinin Cihan Medya Dağıtım AŞ'ye satıldığı, 31 Aralık 2015 tarihi itibariyle Feza Gazetecilik AŞ'nin Cihan Medya Dağıtım AŞ'ye borcunun 5 milyon 36 bin lirayken, 29 Şubat 2016 tarihindeki borcun ise 5 milyon 444 bin lira olduğu, Cihan Medya Dağıtım AŞ'ye menkul ve sabit kıymet satışlarına ait toplam değer 168 milyon 12 bin lira, buna karşılık alınan çeklerin detaylarında ilk etapta, 158 milyon 354 bin lira uzun vadeli çek alındığı, daha sonra bu çeklerin tekrar iade edilip, daha uzun vadeli çekler alındığı belirtildi.

Çekin ödeme tarihinin 2017 yılı Aralık ayı sonlarına gelecek şekilde keşide edildiği, sabit kıymetlerinde 16 Ocak 2015 tarihi itibariyle uzun vadeli çekleri ile Cihan Medya Dağıtım AŞ'ye satıldığı belirtilen raporda, Cihan Medya Dağıtım AŞ ile Feza Gazetecilik AŞ arasında matbaa için 16 Mayıs 2015 tarihinde geçerli olmak üzere kira sözleşmeleri yapıldığı, kira miktarlarının fahiş olarak gösterildiği belirtildi.

Raporda, tüm bu satışlarda Cihan Medya Dağıtım AŞ tarafından Feza Gazetecilik AŞ'ye 7 milyon 600 bin lira ödendiği, Feza Gazetecilik AŞ'nin sattığı gayrimenkullere ödediği kira miktarının ise 8 milyon 700 bin lira olduğu, tahsil ettiği bedelden fazla kira ödediği kaydedildi.

Hakim kararında ayrıca, Zaman gazetesinin Cihan Medya Dağıtım AŞ tarafından dağıtıldığı, abone işlemlerinin de yine aynı şirket üzerinden yapıldığı belirtilerek, Feza Gazetecilik AŞ'den yaptığı abone kadar gazete aldığı, kayyum atanınca "abonelerin herhangi bir gazete istemiyor" dedikleri, Feza Gazetecilik AŞ'den aboneler için Zaman gazetesi istemediği, bayi satışları için talepte bulunduğu vurgulandı.      

Şirket ortakları ve yönetim kurulunun, finansal operasyonlar ile Feza Gazetecilik AŞ'ye ait bütün aktiflerin Cihan Medya Dağıtım AŞ'ye devrini sağlamış olup, hileli bir şekilde mal kaçırma yoluna başvurdukları aktarılan kararda, Cihan Medya Dağıtım AŞ'nin 1 Aralık 2015'te Belçika Uyruklu "Cascade 2006" isimli şirket ile ortak oldukları belirtildi. 

FETÖ/PDY'ye bağlı şekilde yayın politikası izleyerek, örgütün amacına hizmet ettiği belirtilen Feza Gazetecilik AŞ ile Cihan Haber Ajansına, kayyum atanmasına ilişkin belirtilen gerekçelerin söz konusu Cihan Medya Dağıtım AŞ, Irmak TV Hizmetleri ve Dünya Dağıtım AŞ hakkında da geçerli olduğu kaydedilen kararda, "Bu sebeple Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) 133. maddesinde belirtildiği şekilde, 'Bir ticari şirketin faaliyeti kapsamında suç işlendiği hususu gündeme geldiğinde maddi delillerin elde edilmesi, şirket mal varlığının korunabilmesi adına kayyum tayin yoluna gidilmesinin imkan dahilinde olduğu' dikkate alındığında Feza Gazetecilik AŞ ile Cihan Haber Ajansına atanan kayyumlar Sezai Şengönül ile avukatlar Tahsin Kaplan ve Metin İlhan'ın yönetim kurulu yetkilerine de sahip olacak şekilde CMK'nın 133. maddesi gereğince söz konusu 3 kurumu da kayyum tayin edilmelerine karar verilmiştir" denildi.

Kayyum olarak atanan kişilerin yönetim organının tüm yetkilerine sahip olmalarına ve yönetim organının yetkileri tümüyle devredildiğinde yeni yönetim organının bu kayyumlarca oluşturulmasını kararlaştıran hakimlik, kayyumların kendilerine kararın Cumhuriyet Başsavcılığınca tebliğinden sonra derhal toplanarak yönetim kurulu başkanını kendi aralarından seçmelerine ve şirketin faaliyetlerini yönetmeyi derhal devralmalarına, karar tarihi itibariyle yönetim organının yetkilerinin kaldırılmasına, bu tarihten itibaren yaptıkları işlemlerinin hükümsüz kalacağının ilanına hükmetti.

Hakimlik, kayyumların, Feza Gazetecilik ile Cihan Haber Ajansına atanan kayyumlarla aynı oldukları, bu nedenle ek ücret olarak biner lira ücret verilmesine de karar verdi.

Sayfa Yükleniyor...