Çinli müsteşar: Gerçekler bilinmiyor

Çin'in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Şiao Cüncing, Sanayi Bakanı Ergün’ün Çin mallarına boykot çağrısını, "Gerçekleri bilseler böyle konuşmazlar" şeklinde değerlendirdi.

NTV Haber 09.07.2009 - 19:55

Çinli müsteşar: Gerçekler bilinmiyor

Çin'in Ankara Büyükelçiliği, Uygurlu Türklerin annesi olarak bilinen Rabiya Kadir'e vize verilip verilmeyeceği konusunda Dışişleri Bakanlığı’ndan teyit beklediklerini açıkladı.

NTV'ye konuşan Çin'in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Şiao Cüncing, Çin mallarına yönelik boykot çağrılarını ise "Sayın Bakan Nihat Ergün ve bu çağrıları dile getiren diğer kişiler Şincan ile ilgili doğruları bilse, gerçekleri öğrense bunları söylemezdi" dedi.

Çin'in Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Şao Cüncing, Çin'in Şincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki olayların arkasında Uygurlu Türklerin annesi olarak bilinen Rabiya Kadir ve onun gibi sürgünde yaşayan sınırlı sayıdaki kişinin olduğunu iddia etti.

Müsteşar Şao, Başbakan Erdoğan'ın ‘Rabiya Kadir vize isterse veririz’ açıklamalarına ise temkinli yaklaştı: “Bu konuda Dışişleri Bakanlığı’ndan teyit bekliyoruz. Ancak şunun altını çizmek istiyorum. Sadece mevcut hükümet değil, bugüne kadar tüm Türk hükümetleri, Türk topraklarının herhangi bir kişi ya da örgüt tarafından Çin'in bölünmesi için kullanılmasına izin vermeyeceğini söylemiştir. Dışişlerinden konuya teyit bekliyoruz.”

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün, daha sonra düzelttiği, Çin mallarının boykotu ile ilgili sözleri ise Müsteşar Şao'yu şaşırttı. ‘Kendisi bir kabine üyesi’ hatırlatmasında bulunan Şao, “Sayın Bakan ve boykot çağrılarında bulunan diğer kişi ve kuruluşlar, Şincan’daki olaylarla ilgili doğruları bilse, gerçekleri öğrense bunları söylemezdi” şeklinde konuştu.

Türkiye’ye mesaj veren Müsteşar Şao, “Ben inanıyorum ki, Türkiye’deki liderler, Türkiye ve Çin arasındaki uzun dostluk ve birbirini tamamlayan çıkarlar temelinde doğru bir karar verecektir” ifadelerini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...