Çizgi Roman Klasikleri 'Dava' ile devam ediyor

NTV Yayınları’nın yeni serisi Çizgi Roman Dünya Klasikleri, Dünya edebiyatının en etkili yazarlarından Franz Kafka’nın ünlü romanı Dava ile devam ediyor.

Haberler 05.08.2009 - 12:54

Çizgi Roman Klasikleri 'Dava' ile devam ediyor

Çok satan listelerinden inmeyen Çizgi Roman Dünya Klasikleri’nin ikinci kitabı, Franz Kafka’nın 'Dava’sı da basıldı. Piyasaya çıkışının ikinci haftasında 3. baskısını yapan 'Macbeth' gibi 'Dava' da bir ilke imza atarak daha piyasaya sürülmeden ikinci baskısını gerçekleştirdi.


DAVA HAKKINDA

Bu çizgi romanda yeniden yaratılan 'Dava', bir sabah hiç açıklanmayan sebeplerden ötürü tutuklanan Joseph K’nın hayret verici bir yargı süreciyle mücadelesinin kasvetli hikâyesini anlatıyor. Joseph K, bir kafa karıştırıcı durumdan diğerine sürüklenirken, bilinmeyen suçlamalar karşısında masumiyetini kanıtlama konusunda giderek umutsuzlaşır. Birbirine yabancılaşmış uyruklarının hayatlarını ezip geçen otoriter bürokrasinin sert bir portresini çıkaran Dava, bugün de eski güncelliğini koruyor.

Kendisi de hukuk fakültesi mezunu olan Kafka bu kitabı, hayatı boyunca çalıştığı Prag Sigorta Kurumu’ndaki işinden eve döndükten sonra, geceleri yazdı. Onun köhne profesyonel yaşantısıyla bu başyapıtında inşa ettiği muazzam bürokrasi hayaleti arasında bağlantı kurmak hiç de zor değil.

Kafka’nın diğer iki romanı 'Şato' ve 'Amerika' da Kafka hayattayken yayımlanmadı. 40 yaşında tüberkülozdan ölmeden önce Kafka yakın dostu gazeteci Max Brod’dan kendisi öldükten sonra tüm eserlerini yok etmesini istedi. Ancak Brod, Kafka’nın son arzusuna kulak asmamaya karar verip 'Dava’nın orijinal metnini basıma hazırlamaya koyuldu. Kafka’nın numaralandırılmamış ve bazısı bölük pörçük bölümler yığınını düzene koydu. İlk basım 1925’te gerçekleşti.

İki Usta: Montellier – Mairowitz

'Dava’nın çizgi romana uyarlama süreciyle ilgili iki önemli ustadan bahsetmek gerekiyor. İlki Fransız sanatçı Chantal Montellier, diğeri ise bir Kafka uzmanı David Zane Mairowitz.

Chantal Montellier Fransa’nın önde gelen “bande dessinée” sanatçılarından. Bir ressam ve öğretmenken karikatürist ve çizer olmak için “güzel sanatlar” kariyerini bırakan Chantal Montellier’nin eserleri Le Monde, L’Humanité, France Nouvelle ve L’Unité de dahil olmak üzere birçok gazetede yer buldu. Chantal Montellier Fransa’da yaşıyor ve çalışıyor.

Yazar David Zane Mairowitz ise aynı zamanda oyun yazarı, radyo yönetmeni ve çevirmen. 40 yıldır profesyonel olarak bağımsız yazarlık yapan Mairowitz’in, 'Introducing Kafka' (Roger Crumb ile birlikte), 'Introducing Camus' ve 'Wilhelm Reich for Beginners' da dahil olmak üzere birçok kitabı bulunuyor. Tiyatro oyunları arasında Kafka’nın 'Dava'sının eleştirmenlerden övgü almış bir uyarlaması da var. Yazıları Harper’s, Vogue, Plays and Players, Village Voice, The Progressive ve Sunday Times’da yayımlandı. Son 25 yıl boyunca 20’den fazla ülkede ve BBC için radyo oyunları ve belgeseller yaptı ve çok sayıda uluslararası radyo ödülü aldı. David Zane Mariowitz Fransa’da yaşıyor ve çalışıyor.

Dava'nın çevirisi ise sinema yazarı ve çevirmen Kutlukhan Kutlu'ya ait.

Dava, 8 Ağustos Cumartesi gününden itibaren piyasada olacak. Kitapçılardan 10 TL’ye, internet yoluyla ntvyayinlari.com adresinden ve 0212 304 08 92 numaralı çağrı merkezinden indirimli temin edinilebilir.

Sayfa Yükleniyor...