Çizgi Roman Klasikleri'nden 'Suç ve Ceza'

NTV Yayınları’nın Çizgi Roman Dünya Klasikleri serisinin dördüncü kitabı 'Suç Ve Ceza' çıktı.

19.10.2009 - 15:20

Çizgi Roman Klasikleri'nden 'Suç ve Ceza'

“Sonsuzluğun engin olduğunu sanırız hep. Ya örümceklerle dolu pis bir süpürge dolabından başka bir şey değilse ne olacak?”

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin 'Suç Ve Ceza'sı belki de bugüne kadar yazılmış en özgün cinayet romanı. Üstelik bu türün ilk örneklerinden biri. Yalnızca yapabildiğini kanıtlamak için yaşlı, pinti bir tefeciyi acımasızca öldüren meteliksiz öğrenci Raskolnikov’un, sıcaktan kavrulan Petersburg’un dayanılmayacak kadar sıkıntılı yazında geçen hikâyesi.

Büyük usta Dostoyevski’nin bu romanı, çoğu zaman kendine özgü bir deliliğin ve bireysel kefaret ödemenin öyküsü olarak yorumlanır. İnanılmaz ölçüdeki zenginlikle aşırı yoksulluk arasında Raskolnikov’un baltası kadar keskin bir ayrımın olduğu dünyada, deliliğin konumunu kim belirleyebilir? St. Petersburg sokaklarından Çar’ın bürokrat güruhunun kapalı kapılar ardında rüşvete, yolsuzluğa battığı; sıradan halkınsa kimsenin umurunda olmadığı bir toplumun portresi.

Ailesine ve arkadaşlarına yabancılaşmış, yozlaşmış toplumdan “makasla kesilip çıkarılmışçasına” kopmuş, daha sonra polisle kedi-fare oyunu karabasanına dönüşecek olan bir “Büyük Düşünce’nin acısını çeken, dışlanmış, entelektüel bir katilin çılgın zihnine ve dünyasına gireceksiniz.

Suç ve Ceza, David Zane Mairowitz tarafından cesurca ve canlı bir anlatımla uyarlandı. Ressam Alain Korkos tarafından çizilen bu tersine kurgulu katil-kim polisiyesi; kendisinden hiç kuşkulanılmayan katilin kendini ihbar etmesiyle sona erer. Ama ruhu selamete erebilecek mi?

James Joyce’a göre Fyodor Mihayloviç Dostoyevski, “modern düzyazıyı yaratan ve bugünkü yüksek düzeyine ulaştıran”, Viktoryen romana “şiddet” unsurunu kazandıran ve çağdaş Avrupa edebiyatının çehresini değiştiren yazardı.

NTV Yayınları’nın Çizgi Roman Dünya Klasikleri serisinin dördüncü kitabı olan 'Suç ve Ceza'yı Türkçe’ye Toros Öztürk çevirdi.

Çizgi Roman Serisinin Diğer Kitapları
'Macbeth' ve 'Dava'nın ardından Çizgi Roman Dünya Klasikleri’nin üçüncü kitabı 'Frankenstein' çıkmıştı. Serinin bir sonraki kitabı Gustave Flaubert’in Madame Bovary olacak.

'Suç ve Ceza' kitapçılardan 10 TL’ye, internet yoluyla ntvyayinlari.com adresinden ve 0212 304 08 92 numaralı çağrı merkezinden indirimli temin edinilebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...