Çocukları oyuncaklardan korumak gerek

Kurşun, fitalat, dioksinler... Tüm bunlarla çocuklarımız oyuncaklar sayesinde tanışıyor... Peki çocukları nasıl koruyacağız?

Haberler 25.08.2010 - 09:19

Çocukları oyuncaklardan korumak gerek

Bazı ucuz oyuncaklarda bulunan tehlike yeni değil aslında...

Bu tehlikenin yalnızca Çin malı oyuncaklara has olduğunu düşünmek ise yanlış...

Greenpeace'in yumuşak PVC'den yapılmış plastik oyuncaklarda önemli ölçüde fitalat bulmasının ve oyuncaklardan sızabilen yumuşatıcı maddenin çiğnenebilme veya yutulabilme ihtimaliyle ilgili uyarılarının üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçti. Oyuncak üretim sürecinde dioksinlerin açığa çıktığına da işaret eden Greenpeace, bunun sağlık üzerindeki etkilerinin karaciğer ve böbrek hasarlarından, üreme bozukluklarına kadar uzandığını duyurdu....

Çocukların sağlığına ve çevreye yalnızca oyuncaklar değil, oyuncakların ambalajları da zarar veriyor. Londra Westminster Belediye'sinin yaptığı bir araştırmada, yılbaşında her çocuğa en popüler oyuncaklardan beşi hediye verilse, en büyük gökdelenin yüksekliğini 428 kat geçecek kadar ürkütücü miktarda ambalaj çöpü ortaya çıkacağı hesaplandı.

Ebeveynler, dikkatli alışveriş yaparak bu tür problemlerden kaçınabileceklerini düşünebilirler, fakat ticaret dünyasının yöntemleri dikkatli ebeveynlerin de düşmanı. ABD'de yapılan bir araştırmaya katılan ebeveynlerin yarısı, çocuklarının 5 yaşına geldiklerinde ürünleri marka ismiyle talep etmeye başladığını söylediler.

Toksik oyuncakların ve ambalajlarının yağılmasını kontrol etmeye çalışan ebeveynler için özel günler (yılbaşları, doğumgünleri, bayramlar...) zor geçer. Fakat pekçok aile özel günlerin oyuncak alıp vermek için değil, aile fertlerine ve diğer insanlara sevgi ve şefkat göstermek için olduğunu çocuklarına anlatarak çıkış yolu bulmaktalar. Ebeveynler, hazırlanan kurabiyelerin değiş-tokuş edildiği kurabiye partileri düzenlemekte, çocuklarını, yeni oyuncaklarına yer açmak üzere eski oyuncaklarını hibe etmeye teşvik etmekteler.

Tavsiyelerden biri de "alt-üst gün"... Bu maddi olmayan bir hediye... Gün içinde yapılacakları çocukların belirlediği bu özel günün gündeminde paltonun altına pijama giyerek sinemaya gitmek, kahvaltıda tatlı yemek gibi eğlenceli şeyler yeralmakta.

Kaynak: Sağlık Çevre Kültürü-Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi Süreli Yayını

Sayfa Yükleniyor...