Çöpler biyogaza dönüştürülecek

Isparta’da her türlü atığı termal filtre şartlarında biyogaza çeviren reaktör geliştirildi.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yenilenebilir Enerji Kaynakları Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Üçgül, İbrahim Üçgül, farklı merkezlerde atıkların biyogaza çevrilmesi yönünde çalışmalar yapıldığını, SDÜ'de ise bu sistemi yapan reaktörü geliştirdiklerini belirterek, sistemi deneme aşamasını başarıyla sonuçlandırdıklarını kaydetti.

Her türlü atık maddeyi kullandıklarını ve hepsinde başarılı sonuç elde ettiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Üçgül, şöyle konuştu:

''Organik, tarımsal, hayvansal, yemekhane atığı gibi her türlü atığı termal filtre şartlarında biyogaza çeviren reaktör geliştirdik. Bununla ilgili sistemi yaptık ve her türlü atığı denedik. Hayvan gübresini, yemek artığını bile denedik. Başarılı sonuç aldık. Bu sistem Türkiye açısından büyük önem taşıyor. Her alanda atıklardan biyogaz üretimi yapılıyor ama reaktör olarak hazır bir çalışma kullanıyor. Biz ise reaktörü geliştirdik.''

Geliştirdikleri sistemle ilgili bilgi veren Üçgül, atıkların önce parçalandığını, sonra suyla karıştırıldığını bildirdi.

Karışımın biyogaz reaktörü içinde 37-55 derece sıcaklığa getirildiğini belirten Üçgül, malzeme işlenerek metan gazı üretildiğini ifade etti.

Biyogazın metandan oluşan bir gaz olduğunu söyleyen Üçgül, doğal gazla aynı içeriğe sahip olduğunu kaydetti.

Büyük tesisler kurularak tamamen yerli enerji üretiminin sağlanabileceğini iddia eden Yrd. Doç. Dr. Üçgül, ''Büyük oteller yemek artıklarını çöpe atıyor. Bu artıklardan kendilerine yetecek enerji üretimini sağlayabilirler. Tek yapacakları iş sistemi kurmaları. Yemek artıklarıyla hem ısınacaklar hem de elektrik üretecekler. Bu yapılabilecek basit çalışmalardan sadece biri'' diye konuştu.

Üçgül, buradan çıkan materyalin de çok değerli organik gübre olarak kullanıldığını belirtti.

Atık maddeden biyogaz üretildikten sonra geriye kalan materyalde oldukça değerli organik gübre bulunduğuna işaret eden Üçgül, pek çok alternatif kullanım alanı olduğunu söyledi.

Sistemin endüstri tasarım belgesi için gerekli başvuruları yaptıklarını bildiren Üçgül, patentini aldıktan sonra ticari amaç olarak yönlendirme yapacaklarını belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...