Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan güvenli bölge mesajı: Sözler tutulmazsa, biz oluştururuz

Erzurum'da konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye sınırındaki güvenli bölge planına yönelik olarak "Güvenli bölge için sözlerin tutulmaması durumunda biz oluştururuz. Sahadaki fiili kontrolün de bizde olması gerekiyor. Bunun dışındaki çözüm tekliflerine kapalı olduğumuzu beyan ediyoruz. Bedeli olacaksa onu da ödemeye hazırız" dedi. Erdoğan, 1998'de yapılan Adana mutabakatını da hatırlatarak, "Birilerinin bizi davet etmesine gerek yok. Adana mutabakatıyla zaten bunu imza altına aldık. Bu imza Türkiye'nin herhangi bir olumsuz gelişmede o topraklara girmesinin önünü açıyor" dedi.

Haberler - ntv.com.tr 25.01.2019 - 14:36 | Son Güncelleme : 25.01.2019 - 17:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan güvenli bölge mesajı: Sözler tutulmazsa, biz oluştururuz

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'da partisinin Erzurum Belediye Başkan Adayları Tanıtım Toplantısı'nda konuştu.

Erdoğan konuşmasında Suriye'ye yönelik mesajlar verirken güvenli bölge planıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

"SURİYE SINIRINDA OLUP BİTENLERDE TÜRKİYE HESAPLARI VAR"

Cumhurbaşkanı şunları kaydetti:  "Suriye sınırlarımızda olup bitenlerde Suriye değil, hesapları var. Irak'ta Türkiye hesapları var. Millet olarak biz tarihe, sosyolojiye, coğrafyaya yeterli önemi vermiyoruz. Kendi tarihimizle ve kültürümüzle ilgili bir elin parmaklarını geçmeyecek ciddi çalışma varken, batıda belli bir dönemimiz hakkında yüzlerce çalışmaya rastlıyoruz. Sadece şu Erzurum'u sahip olduğu kültürel miras dahi yüzlerce bilim insanının çalışmasına yetecek zenginliktedir. 

"BİRİLERİNİN BİZİ DAVET ETMESİNE GEREK YOK"

Bölgemizde yaşanan hadiseler karşısında bizim hakka ve hukuka bağlı bir şekilde davranma yaklaşımı birilerinin iştahını kabartıyor. Suriye'de Irak'taki insanları sanki bunlar başka bir dünyanın varlıkları gibi bizden ayrı topluluklar gibi göstermeye çalışıyorlar. Birilerinin bizi davet etmesine gerek yok. Biz 1998'de Adana mutabakatıyla zaten bunu imza altına aldık. Bu imza Türkiye'nin herhangi bir olumsuz gelişmede o topraklara girmesinin önünü açıyor. Bölücü örgüt mensuplarının bize teslimini gerektiriyor. Baba Esed döneminde atılmış imzalardır. Bundan sonra daha kararlı devam edecek. 

"SÖZLER TUTULMAZSA GÜVENLİ BÖLGEYİ BİZ OLUŞTURURUZ"

Bize Münbiç'i teröristlerden temizleyeceğiz diyenler temenni ederim ki verilen son sözlerle bunu yerine getirirler. Sabrımız sınırsız değildir, bize verilen sözlerin yerine getirilmesini sonsuza kadar bekleyecek değiliz. Bir güvenli bölge ya da tampon bölge sözünün birkaç ay içinde yerine getirilmesini bekliyoruz. Aksi takdirde güvenli bölgeyi aksi takdirde biz oluşturacağız. Müttefiklerimizden Türkiye'nin bu çabasına lojistik destek beklemekteyiz. Güvenli bölge konusunda BM'nin de bu işe uygun bir kabiliyeti olmadığını birçok örneğe bakarak görüyoruz. Bu bölgenin gerçek anlamda güvenliğini işlerliğini sağlayacak tek güç Türkiye'dir. Bu meselenin çözümüne katkı sağlayacak sahadaki fiili kontrolün de bizde olması gerekiyor. Bunun dışındaki çözüm tekliflerine kapalı olduğumuzu beyan ediyoruz. Bedeli olacaksa onu da ödemeye hazırız." 

"VENEZUELA'DAKİ DARBE GİRİŞİMİNE KARŞIYIZ"

Erdoğan'ın açıklamalarından diğer öne çıkanlar şöyle: 

"15 Temmuz gecesi saat 23.15 Bay Kemal Atatürk Havalimanı'na geliyor. Tankların arasından geçerek Bakırköy Belediyesi'ne geçiyor. Diyor ki, benim için bana haber verseydiler ben de beklerdim diyor. Telefondan mesajlarımızı tüm Türkiye'ye yaydık. Herkes meydanlara dedik. Bütün millet meydanlara döküldü, sen kahveni yudumluyordun. Korkaksın korkak. Diktatörler zafer anıtı dikemez. Biz hep darbelere karşı durduk. Darbecilerle yan yana olmadık. Dünyanın neresinde bir darbe varsa biz onların karşısındayız. Mısır'da darbe yaptılar karşısında durduk. Şimdi Venezuela'da böyle bir girişim var, yine karşısındayız. Demokrasinin gereği sandığa saygıdır. Darbecilerle beraber olmayacağız. 

"ERZURUM'A ŞEHİR HASTANESİ KAZANDIRIYORUZ"

Son 16 yılda Erzurum'a 23,5 katrilyon yatırım yaptık. Buz pateni salonunda bu toplantıyı yapmak doğru değil ancak şimdi 10 bin kişilik kapalı spor salonunu yatırım programına aldık. Size bir müjde veriyorum; 1200 yataklı Erzurum Şehir Hastanesi'ne şehir merkezine kazandırıyoruz. Şimdi emekliler ve gaziler için de 5 bin toplu konutu burada inşa edeceğiz. Erzurum'da çiftçilerimize 1,3 milyar TL tarımsal destek verdik."

İttifaka yönelik mesaj veren Erdoğan "İttifak pazara kadar değil, mezara kadar yürüyüştür. Karşımızda zillet ittifakı olduğuna göre biz Cumhur İttifakı'nı güçlü kılmalıyız. Bizim MHP ile azami müştereklerimiz var. Diğerlerinin kendi aralarında aslında şerde azami müşterekleri var" diye konuştu.

"DÖVİZ DÜŞMEYE BAŞLADI, BUNLARIN HEPSİ GEÇİCİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Erzurum İl Başkanlığı Teşkilat Yemeği'ne de katıldı. Burada konuşan Erdoğan şu mesajları verdi: "31 Mart akşamı sandıklar açılana kadar zorlu bir süreç yaşayacağız. Yıkım senaryoları kuranlara, Cumhur İttifakı'nın sendelemesini bekleyenlere esaslı bir ders vereceğiz. Başarımızın en büyük sırrı yılgınlığa düşmeden gece gündüz çalışmamızdır. Ülkemizin yakın çevresinde yaşanan gelişmeler 31 Mart seçimlerini hiç olmadığı kadar önemli hale getirmiştir. Bu seçimler tüm dünyadan takip edilecek. AK Parti 31 Mart'ta acaba ne alacak? Bu bakımdan atacağımız adımlar çok önemli. Suriye'nin kuzeyinde terör koridoru oluşturulması için batılı güçlerin neler yaptığını görüyorsunuz. Aynı fotoğraf karesine giremeyecek partilerin belli çevrelerin emirleriyle nasıl bir araya getirildiğini izliyorsunuz. Döviz düşmeye başladı. Bunların hepsi gelip geçici, bu da geçer. İç siyasette, dış siyasette kurulan bu tezgahların hepsini yıktık, yıkacağız. Google, Yandex var ya, bizim de Google'ımız hazırlandı. Küre ve Atlas olarak uzaydan çekimler yapılabiliyor. Son Rusya seyahatimiz çok verimli geçti. Güneyimizde barışı da böylece sağlamış oluyoruz." 

Sayfa Yükleniyor...