Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kalın, şu ifadeleri kullandı:

Anayasa değişikliği referandumu: Sayın Cumhurbaşkanımız bu sistemin Türkiye'yi nasıl geliştireceğini milletimizle paylaşacak. Anayasa değişikliği aynı zamanda demokrasinin en temel ilkelerinden birisi olan kuvvetler ayrılığı ilkesini de çok güçlü bir şekilde korumaktadır. Zira yasama yürütme arasındaki kuvvetler ayrılığı bildiğiniz gibi demokratik yönetimlerin en temel unsurlarından birisidir.

Çok partili hayata geçtiğimiz 1950'den beri koalisyon hükümetleriyle millet olarak kaybettiğimiz ortadadır. Bunları artık bütünüyle ortadan kaldıracak, Türkiye'de koalisyon hükümetleri dönemini sona erdirecek yeni bir dönemin başlangıcını da inşallah hep birlikte yapacağız. Bu sistemle siyasi istikrarın güvence altına alınması aynı zamanda reformların hızlanması yatırımların artması ve milletin doğrudan hem meclisi hem yönetimi denetlemesini beraberinde getirecek ve bu Türkiye'nin 2023 hedeflerine sıçrama yapmasını sağlayacaktır.

15 Temmuz Darbe Girişimi'yle ilgili davalar: Görülmeye başlanan 15 Temmuz darbe girişimi davaları önemli konu. Bir kısmı arsızca 'Ben bu darbeyi yaptım' diyor, bir kısmı hiç bir şey olmamış gibi yaşananları inkar ve ret yoluna gidenler var. Ama bu yargı sürecinde millet olarak hep birlikte izleyeceğiz ve yapanın yanına hiçbir şeyin kalmadığını inşallah göreceğiz.

Diplomatik temasların yoğunlaşması için önümüzdeki ay Kuveyt Emiri'nin Türkiye'ye ziyareti olacak. Körfez ziyareti sırasında FETÖ ile mücadeleyi gündeme getirdik, Körfez ülkelerinin aldığı tedbirler memnuniyet vericidir. Bu bahsettiğim ülkeler Bahreyn, Suudi Arabistan, Katar ve bölgedeki diğer ülkeler.

"TALİHSİZ BİR KARAR"

Almanya'da imamlara yönelik casusluk iddiaları: DİTİB, Alman kanunlarına göre kurulmuş çok önemli bir kuruluş, yıllardır orada yaşayan Müslüman Türk toplumuna hizmet veren çok önemli bir kurumumuzdur. Bu siyasi saiklerle alınmış talihsiz bir karardır.

"AMAÇ TERÖRDEN ARINDIRILMIŞ GÜVENLİ BÖLGE"

Suriye'deki gelişmeler: Sayın Cumhurbaşkanımız, El Bab'a operasyonu günbegün hatta bazen saat saat takip ediyor. Amaç El Bab da dahil olmak üzere iki bin küsür kilometre karelik alanın tamamen terörden arındırılmış güvenli bir bölge haline getirmektir.

Cerabrus, Azez, El Bab hattı baktığınız zaman bunun büyük oranda fiili olarak gerçekleştiğini de görüyoruz. El Bab'daki başarı Rakka için de önem arz ediyor. 

Şunu da tekrar etmekte fayda var. PYD ve YPG bugün bulunduğu bölgelerde bir alan hakimiyeti sağladıysa bu özellikle ABD'nin onlara verdiği destek sayesinde olmuştur.

Bu destek kesildiği zaman bu sahaya hakim oldukları yönündeki argümanların da geçerliliği kalmayacaktır dolayışıysa burada bizin ABD yönetimine telkinlerimiz tekliflerimiz hep bu yönde oldu.

Hem Suriye'de hem de Irak'ta sahada ve masadayız. Astana ve Cenevre süreçleri birbirinin alternatifi değil.

Avrupa Birliği süreci: AB'den temel beklentimiz vize muafiyeti için adımların atılması, Suriyeli mülteciler için yapılan vaatlerin yerine getirilmesi fasılların açılmasının önündeki engellerin kaldırılması ve Türkiye AB ilişkisinin yeni bir rotaya oturtacak yeni stratejik bakış açısının geliştirilmesidir.

Kıbrıs Rum kesiminin Enosis kararı: Umarız Rum tarafı bu kararından vazgeçer. Hele müzakerelerin kritik bir aşamaya girdiği böyle bir dönemde bu kararın gündeme getirilmiş olması elbette müzakereleri bundan sonra çok olumsuz yönde etkileyecektir. Adım atması gereken taraf Rum tarafıdır.

İsrail'in kararı: İsrail'in yasadışı yerleşimlerle ilgili politikalarını kabul etmediğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Kudüs'ün kutsiyeti dikkate alındığında ezanın susturulması kabul edilemez.

Rakka ve Menbiç operasyonları: Rakka operasyonuyla ilgili Trump’un kendi birimlerine verdiği bir talimat var. Rakka’ya operasyon için alternatifimiz var. Bizim buna gücümüz var.

Elimizdeki verilere göre Menbiç’te PYD ve YPG mensuplarının farklı kılıf altında olduğudur. Bunu da Trump yönetimyle görüşüyoruz. Bütün bu hususları masada tutmaya devam edeceğiz.

Menbiç için bütün opsiyonlar masada. Obama yönetimi PYD ve FETÖ sorunlarını bıraktı. Menbiç konusunu yakından takip etmeye devam edeceğiz.

İran'dan gelen açıklamalar: İran önemli bir komşumuz. Sorunların çözümü için İran ile hep diyalogdan yana olduk. İran tarafından gelen açıklamaları takip ediyoruz. Çatışmanın tırmandırılmasından yana değiliz. Türkiye’yi eleştirmek yerine Türkiye’nin DEAŞ’le mücadelesini takdir etmelidirler. Türkiye DEAŞ’le en önde çarpışan ülke. Bunu takdir etmek yerine bize yönelik eleştiriler geliyor. Bölgenin geleceği, kendi ulusal güvenliğimiz için çok önemli bir mücadele ediyoruz. Bunun için herhangi bir ülkeden izin almayız.

Erdoğan-Trump görüşmesi: Mayıs ayı içinde bir ara zirve yapılacak, NATO Liderler Zirvesi, oraya Sayın Cumhurbaşkanımız katılacaklar. Orada mutlaka ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme olacak, planlanacak ama öncesinde de bir görüşme yapılması için hazırlıklarımız devam ediyor.

S-400 füzeleri: S-400 ile ilgili görüşmeler devam ediyor. Arkadaşlarımız yakinen takip ediyor. Rusya’daki toplantıya yetişir mi bilemiyorum. Bu bir savunma sistemidir.