Cumhuriyet: 8 ayda ne değişti?

Cumhuriyet gazetesi, Mustafa Balbay’ın tutuklanmasını "8 ayda ne değişti?" manşetiyle verdi. Gazetenin başyazısında "Ergenekon soruşturması hukuk devleti kavramını derinden yaralayan bir güdülenmeyle yürütülüyor" denildi.

07.03.2009 - 14:01

Cumhuriyet: 8 ayda ne değişti?

Cumhuriyet gazetesi yazarı ve Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’ın köşesi de "Mustafa Balbay tutuklandığı için yazısını yazamamıştır" denilerek boş bırakıldı.

Gazete, haberi "Mustafa Balbay yeni delil olmadan ve eziyete dönüşen uzun sorgusunun ardından tutuklandı" üst başlığıyla verdi.

Haberde “Ankara Temsilcimiz Mustafa Balbay ve Neriman Aydın 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlamasıyla tutuklandı. Balbay’ın avukatı Akın Atalay, savcılıkta 8 ay önceki hukuki süreç hiç yaşanmamış gibi davranıldığını, dosyaya yeni bir delil girmediğini vurguladı” denildi.

Gazetenin baş yazısında da şöyle ifadeler yer aldı:

Ergenekon ve hukuk...
...
Balbay, Ergenekon soruşturması diye anılan tertipte ilk kez 1 Temmuz 2008 tarihinde gözaltına alınmış,  evinde arama yapılmış, tutuklanma talebiyle savcılık tarafından yargıç karşısına çıkarılmış ve serbest bırakılmıştı.
Aradan 8 ay geçmiştir.
2008 yılını geride bırakmış, 2009 yılının üçüncü ayına girmiş bulunuyoruz.
8 ay bir iddianamenin hazırlanması için gereğinden de uzun bir zamandır.
Ancak yeri, yurdu, mesleği, toplum içindeki konuşlanması belli Cumhuriyet’in Ankara Temsilcisi için iddianame hazırlanmıyor; tutuklama yoluna gidiliyor.
Bu konuda söylenecek her söz artık fazladır.
Tutuklama ceza olamaz...
Bir önlemdir.
Önlemin de Ceza Usulü Yasası’na göre adalet bilincini taşıyan vicdanlarda meşruiyet duygusu ve mantığı yaratması gerekir.

Ergenekon diye vurgulanan siyasal tertibin, özellikle soruşturması, hukuk devleti kavramını derinden yaralayan bir güdülenmeyle yürütülüyor.
Sürekli yeni iddianameler söylentileriyle beslenen, gözaltı, polis baskını, kanunsuz dinleme ve yandaş medya saldırısıyla donatılan sonu belirsiz ve açık bir süreç yaşanıyor.
Biz bu yazıyı yazımızın başında altını çizdiğimiz tartışılmaz bir gerçeği yineleyerek bitirmek istiyoruz.
Evet Ergenekon soruşturması 2007 yılının ortasında başlamıştır.
2009 yılının ortasına 3 ay kalmıştır.
İki yıl sonra bile iddianamelerini hazırlayamamış ve soruşturmalarını tamamlayamamış bir savcılığın Cumhuriyet yazarı ve Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay’ın tutuklanmasıyla bir gerçeğe ulaşması olanaksızdır.
Mustafa Balbay’a ilişkin iddianamesini hukuk devletine yaraşır bir içerikle hazırlayabilseydi, Ergenekon savcısı görevini yerine getirmiş olurdu.
Ne var ki sorgulamanın güdülenmesi, zanlıların sayısı ve kimlikleri, artık bu işin hukuksal mantığın seyri dışına çıktığını göstermektedir.” CUMHURİYET

"HEPİMİZ BALBAYIZ"
Mustafa Balbay’ın 7. Bursa Kitap Fuarı’nda bugün gerçekleştirmesi planlanan imza günü ve söyleşisi de Cumhuriyet yazarlarınca yapılacak.

"Hepimiz Balbayız" başlığıyla duyurulan haberde şu ifadeler yer aldı: "Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazetemiz yazarı ve Ankara temsilcilsi Mustafa Balbay’ın bugün 7. Bursa Kitap Fuarı’nda gerçekleştirmesi planlanan imza günü ve söyleşisi Cumhuriyet standında yazarlarımızca yapılacak. Yazarlarımız fuarın açılış saatinden kapanışına değin Balbay’ın kitaplarını imzalayacak. Aralarında Cüneyt Arcayürek, Hikmet Çetinkaya, Server Tanilli, Ali Sirmen, Deniz Som, Ataol Behramoğlıu, Orhan Bursalı, Deniz Kavukçuoğlu, Ümit Zileli, Sedar Kızık, Mehmet Faraç, Turhan Günay ve Faik Bulut’un da bulunduğu Cumhuriyet yazarları, fuarın açıldığı saat 11’den kapanış saati 20.00’ye değin Ankara Temsilcimiz Balbay’ın kitaplarını imzalayacak."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...