Cumhuriyeti benimseyen ilk Türk halkı; Başkurtlar

Pazar geceleri NTV’de yayınlanan “Zaman Yolcusu – Türklerin İzinde” belgeseli ikinci sezonda da yoğun ilgi görüyor. Ahmet Yeşiltepe’nin hazırlayıp sunduğu belgeselin bu hafta yayınlanacak üçüncü bölümünde konu başlığı, Başkurtlar.

NTV Haber 29.05.2014 - 15:48

Cumhuriyeti benimseyen ilk Türk halkı; Başkurtlar

Uralların dibinde olağanüstü güzellikte bir coğrafyada bulunan Başkurtistan, zengin tarih ve kültür değerleriyle de dikkat çekiyor.

Cumhuriyet rejimini ilk benimseyen Türk halkı olan Başkurtlar Türkçe’nin en iyi korunmuş lehçelerinden birini konuşuyorlar. Dünyanın en güzel balını üreten, uysal ama güçlü atlarıyla tanınan Başkurtistan ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kültür ve tarih kurumlarının inşasında katkısı bulunan Ahmed Zeki Velidi Togan’ın doğup büyüdüğü ülke.

Başkurtistan, muhteşem florasıyla bilinen Ural Dağları’nın batı kıyısından Rusya müslümanlarının müftülük merkezi başkent Ufa’ya, güneydeki petrol zengini düzlüklerden görkemli Ak İdil (Belaya) nehrinin açtığı derin vadilere son derece ilginç bir coğrafyanın üstünde yer alıyor.

“Zaman Yolcusu – Türklerin İzinde” belgeseli Pazar geceleri saat 23:10’da NTV’de yayınlanıyor. Programın tekrar bölümleri Cumartesi günleri saat 19:10’da ekrana geliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...