Danıştay'ın 146. kuruluş yıldönümü nedeniyle Danıştay Konferans Salonu'nda tören düzenlendi.

Törende konuşma yapan Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, kuvvetler ayrılığına vurgu yaptı.

Zerrin Güngör, özetle şu ifadeleri kullandı:

"Yargı kararlarına ve yargıçlara eleştiri getirilirken, yargı ve yargıçlar idarenin yandaşı ya da idarenin faaliyetlerine sürekli engel çıkaran bir güç gibi değerlendirilmemelidir. Yargı sürecinin sağlıklı şekilde işleyebilmesi için bir taraftan yasama ve yürütme, yasal yetkilerini kuvvetler ayrılığı ilkesine uygun kullanmalı, diğer taraftan yargıçlar da uygunsuz müdahalelerden kendilerini olabildiğince korumalıdır.

Yargı kararının eleştirisi ile yargı organının eleştirisi aynı anlam ve sonucu içermemektedir. Kimi zaman bu eleştiriler kararı aşarak, yargıyı eleştirmeye dönüşmektedir. Yargının saygınlığının zedelenmesi bir ülke bakımından yıkıcı etkilere yol açar."

Danıştay Başkanı’nın ardından kürsüye Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu geldi.

Oldukça uzun bir konuşma yapan Feyzioğlu, TSK'ya kumpas iddiaları, 17 Aralık operasyonu, HSYK düzenlemesi, ses kayıtları ve Van Depremi gibi konularda değerlendirmelerde bulundu.

Feyzioğlu, yaklaşık 1 saat süren konuşmasının sonunda "Bitirdim, bitirdim" diyerek, son bölüme geçti.

ERDOĞAN: EDEPSİZLİK YAPIYORSUN
Metin Fezyzioğlu, cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili cümle kurarken, salonda Başbakan Erdoğan’ın tepkisi yükseldi.

Erdoğan'ın "25 dakika başkan konuşuyor, 1 saat sen konuşuyorsun" demesi üzerine Feyzioğlu, “Kızmayın Başbakanım, güzel bir şey söylüyorum Sayın Başbakanım” diye konuştu.

TBB Başkanı Feyzioğlu’nun bu sözleri üzerine Erdoğan “Neyi güzel konuşuyorsun? Bir saattir konuşuyorsun. Edepsizlik yapıyorsun, yeter artık, yanlış konuşuyorsun” dedi.

Bu sırada Erdoğan'ın yanında oturan Cumhurbaşkanı Gül'ün kendisini sakinleştirmeye çalıştığı görüldü.

Metin Feyzioğlu, Erdoğan'ın sözlerine “Neyi yanlış söyledim Sayın Başbakanım? Burada çok yapıcı bir konuşma yapıyorum” diye yanıt verdi.

Erdoğan’ın “Böyle edepsizlik olmaz ki” sözleri üzerine Feyzioğlu, “Edepsizlik yapan ben değilim Sayın Başbakan” dedi.

Bu sözlere daha da sinirlenen Başbakan Erdoğan, "Sen kendin yapıyorsun" dedi.

Feyzioğlu'nun konuşmasını sürdürmesi üzerine Erdoğan, “Yalan konuşuyorsun hep, ne anlatıyorsun. Van’da neler yapıldığından haber var mı?” diye sordu.

FEYZİOĞLU: 'EDEPSİZLİK' DEMEYİ KENDİME YAKIŞTIRMAM
Bu sırada cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili cümlesini tamamlamaya çalışan Feyzioğlu, “76 milyonun cumhurbaşkanını seçiyoruz, 76 milyonu kucaklamasını öneriyorum. Seçim sürecinin, bu sürece uygun yürümesini arzu ediyorum. Bir kısmı da belki burada olan adayların birbirlerini kucaklayarak güzel bir seçim dönemi yaşamasını diliyorum” dedi.

Feyzioğlu, konuşmasını “Ben edepsizlik yapmadım. Kimseye de edepsizlik yapıyorsun demeyi kendime yakıştırmam Sayın Başbakan. Lütfen… Çok yapıcı bir konuşmaydı" diyerek sözlerini sonlandırdı.

Metin Feyzioğlu'nun sözlerini tamamlamasının ardından salonda bulunanlardan bir kısmı kendisini alkışladı.

SALONU TERK ETTİ
Ayağa kalkan Başbakan Erdoğan, yanındakilerine dönerek tepkisini sürdürdü.

Erdoğan'ın "Siyasi bir konuşma yapıyorsun, bu saygısızlıkır'' ifadesini kullanması üzerine Feyzioğlu “Bir cümlesinde hakaret yoktur. Hiçbiri siyasi değildir, hepsi anayasaya uygundur” diye karşılık verdi.

Başbakan Erdoğan da "Hukuksal bir hakkında yok. Ama maalesef bir tüzük ile böyle bir şeyi sürdürebiliyor. Van ile ilgili anlattıkların baştan aşağı yalan" diye konuştu.

Erdoğan, kolundandan tutan Cumhurbaşkanı Gül'ün tüm sakinleştirme çabalarına rağmen salonu terk etti.

Salondan çıkarken gergin olduğu gözlenen Erdoğan’ın “Haksızlık karşısında susacak mıyız? 25 dakika başkan konuşuyor, bir saat o konuşuyor” dediği duyuldu.

TÖREN ERKEN BİTTİ
Bu arada, yaşanan gerginliğin ardından plaket törenine geçilmeden toplantı bitirildi.

Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu da katıldı.