Danıştay’dan katsayıya yine fren

Danıştay, YÖK’ün üniversiteye grişte farklı katsayı uygulamasının yürütmesini bir kez daha durdurdu. Kararın sınav tarihlerini etkilemesi bekleniyor.

08.02.2010 - 14:55

Danıştay’dan katsayıya yine fren

Yargıdan yeni katsayı düzenlemesine de fren geldi.


Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün üniversiteye girişte farklı katsayı uygulaması öngören 17 Aralık 2009 tarihli kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

İstanbul Barosu Başkanlığı, Yükseköğretim Genel Kurulu'nun (YÖK) yükseköğretime girişte farklı katsayı puanı uygulamasını kaldıran 21 Temmuz 2009 tarihli kararının iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün kararının yürütmesini oy birliğiyle durdurmuştu.

Bunun üzerine YÖK, 17 Aralık 2009'da üniversiteye giriş sınavında adaylara ''farklı katsayı'' uygulanması kararı almış ve puanlar hesaplanırken adayların kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları'nın (AOBP) 0.15, alan dışı tercihte 0.13 ile çarpılmasını kararlaştırmıştı.

İstanbul Barosu Başkanlığı, YÖK'ün bu yeni kararının da iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay'da dava açtı.

Danıştay 8. Dairesi, YÖK'ün yeni kararının, iki, üç ve dördüncü maddelerinin yürütmesini oy birliğiyle durdurdu.

YÜRÜRLÜĞÜ DURAN MADDELER NE DİYOR?
Kararın ikinci maddesi, ''AOBP'nin 0.15 ve 0.13 katsayıları ile çarpılmasını'' öngörüyordu. Kararın üçüncü maddesi, ''öğretmen lisesi ve meslek lisesi mezunu olanların kendi alanlarındaki programları tercih etmeleri halinde ilgili ağırlıklı ortaöğretim başarı puanlarının 0,05 ile çarpımı sonucunda bulunan puanın toplam puana ayrıca ekleneceğini'', dördüncü maddesi ise ''Meslek Yüksek Okullarının sınavsız geçişten boş kalan kontenjanlarına açık öğretim programlarına ve meslek liselerinin devamı niteliğindeki lisans programlarına YGS puanları esas alınarak yerleştirme yapılacağını'' düzenliyordu.

Davalı YÖK'ün bu karara itiraz hakkı bulunuyor. İtirazı, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu görüşecek.

YÖK'ÜN KATSAYI DÜZENLEMESİ NEYDİ?
Katsayı uygulamasının yargıdan dönmesi sonrasında YÖK yeni bir formül bulmuştu. Bu çerçevede adayların, puanları hesaplanırken kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0.15, alan dışı tercihte 0.13 ile çarpılacaktı. (Bu sınavda 4-5 net anlamına geliyor...)

Üniversiteye giriş için yapılacak birinci ve ikinci aşama sınavlarında Türkiye genelinde ilk bine giren adaylara lise türü gözetilmeksizin yüksek olan katsayı (0.15) uygulanacaktı.

SINAV TARİHLERİ ETKİLENECEK
17 Aralık tarihli kararın da yargıdan dönmesi sonrasında, sınav takvimi ve üniversitelerin açılma tarihlerinin de etkileneceği belirtiliyor.

BAŞKAN 'HUKUKU DOLANIRIZ' DEMİŞTİ
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Danıştay'ın ilk katsayı kararına karşı "Gerekirse hukuku dolanırız" açıklamasını yapmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...