İlişkili Haber

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimini, darbelerin ve gizli oluşumların siyaset üzerindeki etkilerini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek başkanlığında toplandı.

Petek, Sakarya Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı'nı dinlemek için toplanan komisyonda, milletvekillerini, gelen cevabi yazılarla ilgili bilgilendirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığından 2 sayfalık bir yazı ve CD geldiğini belirten Petek, ABD ziyareti sorulan CHP Genel Sekreterliği'nin gönderdiği yazının da komisyona ulaştığını söyledi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, dördü halen milletvekili olan, 12 AK Parti milletvekilinin 2012-2013 yılında ABD ziyaretlerinin olduğunu belirterek, "CHP ABD'de bir derneği ziyaret etmiş ama AK Parti'li milletvekilleri Fetullah Gülen'i ziyaret etmiş ve yarım saat kalmışlar orada. Bunu da soracak mısınız Ahmet Davutoğlu'nun Abdullah Gül ile yaptığı ABD ziyaretinde, Gülen'le 4,5 saat kadar görüştüğü bilgisi basında yer aldı. Gazeteci Fehmi Koru, Gül'ün talimatı ile ABD'ye gittiğini söyledi, bunları soracak mısınız Bir siyasi partinin ABD ziyareti sorulmuşsa, komisyonun diğer bir siyasi partinin gezisini de sorması lazım" dedi.

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ, eski CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler'in dinlenmesini kendisinin istediğini vurgulayarak, "Çünkü, CHP'nin genel başkan yardımcılığını yaptı, 30 Mart Yerel Seçimleri öncesinde de FETÖ ile işbirliği yaptıklarını söyledi" ifadesini kullandı.

Özdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ABD ziyaretinde bir derneği ziyaret ettiğini, bu derneğin de Fetullah Gülen'in derneği olduğunu iddia etti.

"HULUSİ AKAR VE HAKAN FİDAN'I ÇAĞIRALIM"

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın komisyona çağrılmasını isteyerek, "Cumhurbaşkanı Anayasal yetkisini aşıp, burayı bitirme talimatı veriyor. Cezaevindeki darbecilere soralım, Meclis'i bombalayan pilota soralım, nasıl Meclisi bombaladı diye?" dedi.

CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, damadı FETÖ'den tutuklanan İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın dinlenmesi gerektiğini belirtti.

CHP milletvekilleri, Akar ve Fidan'ın komisyona çağrılması taleplerini yineleyerek önerge verdi ve bu önergenin komisyonda oylanmasını istedi; Komisyon Başkanı Petek'in önergeyi oylatmamasına tepki gösterdi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Burayı kendi tiyatronuza dönüştürdünüz.", CHP'li Erdoğdu da "İşte darbe budur, darbe olsaydı bu olacaktı" diyerek tepkilerini ortaya koydu. Petek, söz konusu önergeyi okumakla yetindi.

CHP'Lİ ÇIRAY: MİLLETİN PARASIYLA GEZİ YAPIYORSUNUZ

Komisyonun Ankara dışındaki ziyaretlerinin "gezi" olarak değerlendirilmesi tartışması yaşandı.

CHP'li Çıray, komisyonun İstanbul ziyareti ile gelecek hafta Marmaris'e gidecek olmasını eleştirerek, "Milletin parasıyla gezi yapıyorsunuz. Marmaris'teki otel sahibini buraya davet edelim, burada dinleyelim" diye konuştu.

AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, darbe ile mücadele eden polisleri ziyaret ettiklerini anımsatarak, "Polise gitmek, gezmek midir?" diyerek tepki gösterdi.

Reşat Petek, "Böyle bir anlamlı geziye turistik diyenleri kınıyorum. Tarihe not düşecek çalışmaları eksiksiz yapıyoruz. Marmaris'te otelde neler yapıldı Bunların mahallinde dinlenmesi ve tarihe not düşülmesinden daha önemli faaliyet ne olabilir" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN SÖZLERİ

MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, 247 şehidin kanının yerde kalmaması için darbe girişimi olayının aydınlatılması gerektiğini belirterek, "Cumhurbaşkanı'nın yaptığı talihsiz açıklama, komisyonun bugüne kadarki bütün çalışmalarını gölgelemiştir. Anlaşılan o ki bu açıklamadan sonra komisyon süre uzatımı almayacak" ifadesini kullandı.

Erdoğan'a yanıt veren Petek, "Cumhurbaşkanı'nın neyi konuşup konuşmayacağını burada tartışmaya açmak doğru değildir. Komisyonun üzerine düşen bir gölge yoktur, çalışmalarını da önyargılardan uzak bir şekilde götürmektedir. Sayın Cumhurbaşkanı'nın suikaste uğradığı Marmaris'e giderek oradakilerden bilgi alacağız, otel sahibini dinleyeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

Komisyon Sözcüsü, AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, komisyonun bugüne kadar güzel çalışmalar yaptığını ifade ederek, komisyonda konuşan milletvekillerinin, emeğe ve burada yapılan çalışmalara saygısızlık gösteremeyeceğini bildirdi.

Satır, çalışmalarda belli bir aşamaya gelindiği için bir an önce raporun yazımına geçilmesi gerektiğini söyledi.

"YURTTA SULH KONSEYİ KİMLERDEN OLUŞUYOR?"

MHP'li Erdoğan, FETÖ'nün mali kaynaklarının ortaya çıkartılması gerektiğini ifade ederek, "Yurtta Sulh Konseyi'nin kimlerden oluştuğunu ortaya çıkarabildik mi?" diye sordu.

Petek, FETÖ'nün mali kaynakları ile ilgili olarak bakanlıklara yazı yazdıklarını ve gelen cevabi yazıları milletvekillerine gönderdiklerine işaret ederek, "Yurtta Sulh Konseyini Adalet, Milli Savunma ve İçişleri bakanlıklarına sorduk. 'Yurtta Sulh Konseyi'nin isimlendirilmesi ile ilgili tespit yapılamamıştır' diye yazı geldi. Bir şeyin tespit edilememesi ayrıdır, komisyonun bu konuda çalışma yapmadığı suçlaması ayrıdır" ifadesini kullandı.

Reşat Petek, Komisyonda bugüne kadar 47 kişiyi dinlediklerini, İstanbul'daki toplantıda bir çok kişinin bilgisine başvurduklarına değindi.

Aldıkları bütün bilgileri daha sonra değerlendireceklerini belirten Petek, "İstanbul'da gazileri dinledik, Fatih'te 14 yaşındaki gazinin evine gittik. Çalışmalarımızı eksiksiz yapıyoruz. Böyle bir anlamlı geziye turistik diyenleri kınıyorum. CHP'nin de HDP'nin de dinlenilmesini istediği kişileri dinledik'' dedi.