Darbe sanığı Dişli Başbakanlığa böyle geldi

15 Temmuz darbe girişimi sonrası tutuklanan Tümgeneral Mehmet Dişli'nin, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın ardından Çankaya Köşkü'ne girdiği anlara ilişkin görüntüler yayınlandı.

25.jpg

15 Temmuz gecesi darbe girişiminin lider kadrosunun bulunduğu Akıncı 4. Ana Jet Üssü’ne götürülen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, 16 Temmuz günü yürütülen görüşmeler sonrasında serbest kalmıştı. Akar, helikopterle Çankaya Köşkü'ne geldi.

Bu ana ilişkin yeni görüntüler Anadolu AJansı tarafından yayınlandı. Görüntülerde, Akar'ın arkasından, darbe planlamaktan tutuklu Mehmet Dişli de helekopterden iniyor.

Yeni görüntülerde, Dişli'nin, ifadelere yansıdığı kadar Orgenerar Akar'ı kontrol altına alarak darbecilerin karargahına götürmesine karşın son derece sakin bir şekilde Başbakanlığa geldiği görülüyor.

Orgeneral Akar ifadesinde, arkasında kimin geldiğini kontrol etmediğini söylemişti.
Org. Akar Başbakanlık'a gelişini ifadesinde şöyle anlatmıştı:

"Araçla helikopter pistine gittik. Orada pek çok helikopter vardı. Gelen giden hareketliğini gözlemledim. Birisi bir helikopteri işaret etti ve onu çalıştırdılar. Fakat biri üsten kalkan helikopterlere ateş edilebileceğini söyleyince 'Genelkurmay Başkanının içerisinde olduğunun belirtilmesi gerekir' gibi bir şey söylendi. Hatta ben Mehmet Dişli'ye 'Sen kal' dediğim halde bu hususu belirterek 'Ben telefon ile irtibat kuracağım' dedi. Helikopter hareket ederken telefon ile son durumu bir yerlere iletti. Helikopter havadayken de bir yerlerle irtibat halindeydi. Sonuçta Çankaya Köşkü'nde Başbakanlığa iniş yaptık. Başbakanlık Müsteşarı bizi karşıladı. Ben ve peşimde Mehmet Dişli geldi. Açıkçası arkamdan gelenleri kontrol etmedim. Başbakanlık binasına girdik. Bu şekilde ben de hürriyetime kavuştum. Müsteşar Bey ile baş başayken bana peşimden gelenin kim olduğunu sordu. Ben de yaşadığım olayları kısaca özetledim ve Mehmet Dişli'nin gözaltına alınmasının uygun olacağını değerlendirdim. Zaten bilahare gözaltı işlemi yapıldığını öğrendim."

Dişli Başbakanlık ofisine geldikten bir süre sonra gözaltına alındı ve ardından da tutuklandı.

Sayfa Yükleniyor...