Davutoğlu: Demirtaş'ın ABD'deki temasları incelenmeli

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Amerika’ya gittiğinde bazı lobilerle görüştüğünü iddia etti.

davutoğlu.jpg

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir televizyon programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

AK Parti’nin tek başına iktidar olması durumunda terörle mücadelenin devam edeceğini söyleyen Davutoğlu, "Yetki bizde olursa, bütün bu silahlı yapılar dağılana ve şehirlerimiz üzerinde hiçbir bir baskı olmayana kadar bu mücadele sürecek" dedi.

Davutoğlu, "Terörü meşrulaştıran yapılarla nasıl mücadele edeceksiniz?" sorusuna, "Onlarla demokratik şartlarda mücadele edeceğiz. Zaten bunlar sırtımızı dağa verdik dedikleri için onlar da zayıflayacaktır... Hukuki olarak suç teşkil eden bir husus varsa demokratik hukuk devleti kuralları içinde onun gereği yapılır" şeklinde cevap verdi.

"ABD'DE KİMLERLE GÖRÜŞTÜ..."

Mısır darbesinin olduğu dönemde Türkiye'de de Gezi olaylarının çıktığını belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Mısır darbesi ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de bir türbülans oluşturmaya çalıştılar. Orada başarılı olamayınca 17-25 Aralık’ta, orada olamayınca Kobani olayları bahane edilerek, orada olmayınca HDP’yi enterne ettiler. Çözüm sürecinde muhatap olan HDP birden en katı AK Parti karşıtı olarak, paralelle birlikte aynı safta yer aldı.

Bazı thing-thanglerin kapalı kapılarında neler konuşulduğunu, Demirtaş’ın Amerika’ya gittiğinde kimlerle ne temas yaptığını incelemek lazım. Oradaki hangi lobilerle görüştüğünü... Bunları ben söyleyeyim de inceleyenler incelesin. O zaman anlaşılır bizden kimin rahatsız olduğu."

Sayfa Yükleniyor...