AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında milletvekillerine seslendi.

Davutoğlu, konuşmasında İç Güvenlik Paketi ve tasarıya yönelik eleştirilere değindi.

Meclis'teki görüşmelerinin 1 hafta ertelenmesini değerlendiren Davutoğlu, "Hiç kimse, bu bir haftalık ertelemeyi, İç Güvenlik Reformu Paketinden vazgeçildiği gibi intibaya kapılmasın" dedi.

Muhalefet partilerini "paralel yapı" ile birlikte hareket etmekle suçlayan Başbakan'ın konuşmasını yaparken dili sürçtü.

Davutoğlu, Pensilvanya yerine yanlışlıkla "Philadelphia" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Cumhurbaşkanımızdan aldığımız emaneti güçlendirerek geleceğe taşıyacağız. Parçalananan kutuplaştırılan toplumu birleştirme hareketidir AK Parti. Çözüm sürecini önümüzdeki siyasi hareketin merkezine oturttuk.Çözüm süreci salt teknik bir süreç değildir. Çözüm süreci her şeyden önce kalplerin hareketidir.

Çözüm sürecinde birçok provokasyonla karşılaştık. Çok çetin bir mücadele oldu, her yolu denedik. Her yöntemle başarılı kılmaya çalıştık. Baltalamak isteyenlerle mücadele ettik. İnadına çözüm, inadına barış dedik demeye devam edeceğiz.

6-7 Ekim olaylrından sonra çözüm sürecini tekrar masaya yatırdık. Çok güzel gelişmelerin olduğuna hepimiz şahitlik edeceğiz. Biz Konya'da ya da Van'da konuşurken aynı dili konuşuruz. CHP'nin 33 ilde MHP'nin 47 ilde milletvekili yok.

Dolayısıyla onlar birliğin değil, parçalanmış siyasetin aktörleridir. Türkiye'nin her yerinde olan her yerde aynı coşku ve kararlılıkla kongreler yapan tek parti AK Parti'dir.

Türk-Kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir. Biz milleti parçalanmaz ayrılmaz bütün olarak görüyoruz. Bu çerçevede Sunni ve Alevi gibi ayrımlar üzerinden tahrik yapanlara çağrıda bulunuyoruz, bu şekilde siyaset yapılamaz.

Alevi vatandaşlarımızla 4-5 sene önce çalıştaylarda birlikte olduk. Alevi araştırma merkezleri kuruldu. Yeni Türkiye eşit vatandaşlığın Türkiyesi olacak. AK Parti son 12.5 yılda cumhuriyet tarihinin bütün 10 yıllarından daha derin izler bırakacak işler yapmıştır.

Attığımız adımlara devam edeceğiz. Bizim meselemiz özgürlükçü sivil ve katılımcı anayasayı yazmak olacaktır. 7 Haziran'da böyle bir anayasanın kilometre taşlarını dokumuş olacağız.

"CHP İLE HDP AYNI" 

CHP Türk 'Baas'ıdır, HDP Kürt 'Baas'ıdır. Türkiye'nin milli değerlerine savaş açan CHP ile HDP zihniyeti aynı anlayışı yansıtır. Biz seçme ve seçilme özgürlüğünü savunmaya devam edeceğiz.

Güvenliğin olmadığı yerde özgürükler hayata geçiremez. Muhalefetin yapmak istediği şey Türkiye'yi kaosa sürüklemek. 6-7 Ekimi olaylarından sonra kapsamlı bir iç güvenlik tasarısı hazırladık. Bize bir tek umre gösterin ki Avrupa standartlarına aykırı olsun. Biz her kanun maddesini yazarken detaylı olarak inceledik. Ama meseleleri o değil. Sandıktan ümitleri olmadığı için iktidara gelmenin tek yolunu kaosta görüyorlar.

Geçen hafta Kılıçdaroğlu, Türkiye'de otoriter bir yaklaşım olduğunu ve polis devleti kurulacağını söyleyerek halkı direnmeye çağırdı. Halkı direnmeye çağıracağına sandığa çağırsana. 3 ay sonra sandığa gidiyoruz. Burada yasalar yanlış çıkarılıyor, biz doğrusunu çıkaracağız de. Sandıktan hiçbir zaman ümitleri olmadı ki.

"DİRENME TALİMATI PENSİLVANYA'DAN"

İnsanları direnmeye çağırırsan, bir, bu direnme talimatını Türkiye'den değil de Pensilvanya'dan alırsan, iki, biz hesabını sorarız arkadaş. Bu ülke bu düzeni kolay ihdas etmedi. Kılıçdaroğlu yüce Meclis'in kürsüsünde konuşuyor, aynı saatlerde Pensilvanya'daki paralel yapının başı da New York Times'ta makale yazıyor. Alın Kılıçdaroğlu'nun konuşmasını, alın o makaleyi yanyana koyun, tercüme edildi sanırsınız. Çünkü arkada bir el o ikisine aynı talimatı veriyor.

New York Times'ta yayınlanan makalede gayri müslim halkların gasp edildiği ifade ediliyor. Çünkü 24 Nisan yaklaşıyor. Lobiler hareketli. Ama biz her türlü lobinin karşısında durmaya devam edeceğiz.

"CHP'LİLER PARTİNİZE SAHİP ÇIKIN"

Kılıçdaroğlu da mesajı alıyor ve yüce Meclis’in kürsülerinden konuşuyor. Kılıçdaroğlu, bu sana yakışmaz. Bir kere de kendin gibi ol. CHP'li yurtsever seçmenler ve CHP üyelerine sesleniyorum, partinize sahip çıkın. Dışarıdan yönlendirilen parti liderine ve ekibine karşı sesinizi yükseltin.

DİLİ SÜRÇTÜ PHİLADELPHİA DEDİ

Gerçek cumhuriyetçilik, TBMM’de konuşmaktır. Halkla, milletle konuşmaktır. Philadelphia’da paralel konuşmak değil. Artık her şeyin paraleli çıktı. Aynı gün içinde paralel makale, paralel grup konuşması yapılıyor. Mübarek olsun onlara bu paralelleri. Onlar paralelde gitmeye devam etsin, biz sırat-ı müstakimdeyiz, doğru yolumuzdan bir milim sapmayız.

"TEZGAHLARI BOZARIZ"

En kritik dönemde halk iradesiyle başa gelmiş Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı tezgah kuruluyor, biz bu tezgahları bozarız. Sadece CHP ve Pensilvanya mı? MHP de aynı söylemlerde bulunuyor. Bahçeli İç Güvenlik Paketi'ni polis devleti olarak savunuyor.

HDP... 6-7 Ekim olaylarında vatandaşlarımızın hayatını karartanlar onlar değilmiş gibi bizle özgürlükleri konuşmaya çalışıyor. Biz tedbirimizi alırız.

Hiç kimse, bu bir haftalık ertelemeyi, İç Güvenlik Reformu Paketinden herhangi bir şekilde zamana yayıldığı veya vazgeçildiği gibi intibaya kapılmasın. İç güvenlik reformu paketi çıkacaktır, çıkacaktır, çıkacaktır.

Muhalefet partileri 1 haftalık süreçte düşünsünler, kendi muhasebelerini yapsınlar. Herkes bu 1 haftalık süreçte kendini muhasebeye çeksin. Şu madde gelişmiş demokrasilerde yok desinler, konuşuruz. Hodri meydan!

Bir hafta içinde düşünceniz ne ise getirin. Heybenizde ne varsa getirin. Ama şunu getirmeyin, molotof atılacak, insanlar öldürülecek susun diyorsanız, susmayız. Kaosa asla yol vermeyeceğiz.

YARGIDAKİ SEÇİMLER

Bugün iki önemli seçimle yüksek yargıda görev değişimleri oldu. İki hukukçumuzu da tebrik ettim ve başarılar diledim. Anayasa mahkemesine duyduğumuz güveni bireysel başvuru düzenlemesini getirerek gösterdik. Şimdi diğer partiler, 2010 referandumuna hayr dediler. Biz ise yargıya güvenimizi her zaman gösterdik. Ama hiçbir örgütlü yapı yargıyı tekeline alamaz. Kim seçilmiş olsa bizim içim makbuldü. 

DOLARDAKİ YÜKSELİŞ

Kimse kurdaki hareketlilik nedeniyle kriz beklentisi içinde olmasın. Türk finans sisteminin gücü konusunda herkes bir güven halindedir. "