Davutoğlu Libyalı muhaliflere gidiyor

Muhaliflerin Kaddafi'nin kalesi Trablus'un büyük bölümünü ele geçirdiği ortamda, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Libya'ya gidiyor. Ülkenin geleceğinin masaya yatırılacağı toplantı da Perşembe günü İstanbul'da yapılacak.

22.08.2011 - 18:32

Davutoğlu Libyalı muhaliflere gidiyor

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hem Türkiye Dışişleri Bakanı hem de Uluslararası Libya Temas Grubu dönem başkanı sıfatıyla yarın Libya'ya gidecek.

Davutoğlu'nun Başbakan Erdoğan'ın görevlendirmesiyle gerçekleşecek beklenmeyen ziyareti, muhaliflerin Kaddafi'nin kalesi konumundaki başkent Trablus'ta büyük oranda kontrolü ele geçirdiği ortamda olacak.

Muhaliflerin kalesi Bingazi'ye gidecek olan Davutoğlu'nun, Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ile görüşmesi ve çatışmaların durması ile siyasi sürecin başlaması mesajını vermesi bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Temmuz ayı başında gittiği Bingazi'ye bir kez daha ziyaret edecek.

Etiyopya'da bulunan Davutoğlu, Afrika Birliği Genel Merkezi'ne yapılan acil Libya toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, temaslarını tamamladıktan sonra yarın Bingazi'ye gideceğini söyledi.

Davutoğlu'nun, geçen ayki ziyaretinde olduğu gibi Ulusal Geçiş Konseyi Başkanı Mustafa Abdülcelil ile görüşmesi ve çatışmaların durması ile yeni bir siyasi sürecin başlaması gerektiği mesajını vermesi bekleniyor.

Bugün önce Norveç dışişleri bakanı ile ardından ABD'li mevkidaşı ile görüşen Davutoğlu, Fransa ve İngiltere dışişleri bakanlarıyla da telefon trafiği yaşayacak.

YENİ LİBYA İSTANBUL’DA KONUŞULACAK
Bu arada Libya Temas Grubu, Perşembe günü İstanbul’da toplanacak.

Libya Temas Grubu’nun dönem başkanlığını yürüten Türkiye, son gelişmeler üzerine gerçekleştirilecek toplantıya ev sahipliği yapacak. Toplantının adresiyle ilgili açıklama ABD Dışişleri’nden gelirken, temas grubu son toplantısını da geçen Temmuz ayında yine İstanbul’da yapmıştı.

Toplantıda Libya’ya ilişkin bütün gelişmelerin masaya yatırılması ve bundan sonraki adımların planlanması bekleniyor. Uluslararası toplumun nasıl bir yol izleyeceğinin, Ulusal Geçiş Konseyi’ne nasıl bir destekte bulunacağının toplantıda netleşmesi bekleniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...