Davutoğlu'dan PYD'ye uyarı

Davos’ta NTV-CNBC-e ortak yayınına katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, uluslararası toplumun Suriye’de iyi bir sınav vermediğini söyledi. PYD’yi uyaran Davutoğlu “Esad rejimiyle aralarına mesafe koymalılar” dedi.

NTV Haber 23.01.2013 - 14:06

Davutoğlu'dan PYD'ye uyarı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dünya Ekonomik Forumu'nun düzenlendiği Davos'ta NTV-CNBC-e ortak yayınında gündemdeki konularla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Davutoğlu, Fransa’nın başkenti Paris’te 3 kadın PKK'lının öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturmayı “terörü kimlerin provoke etmeye çalıştığını ortaya koyacak bir süreç” olarak nitelendirdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şunları söyledi:

''Fransa'daki bulgulara göre cinayeti tanıdıkları bir kişi yaptı. Son bulgular Sakine Cansız'a şoförlük yapan Ömer Güney'in üzerinde yoğunlaştı. Fransız güvenlik yetkilileri soruşturmayı derinleştiriyor. Bizim için bu soruşturmanın bir şekilde açığa kavuşturulması büyük önem taşıyor.

Çünkü bu aynı zamanda son gelişmeler bağlamında da ele alındığında terörü kimlerin provoke etmek istediği, kimlerin bu terörün devamından fayda umdukları, provokasyonlarla gelinen süreçleri kimlerin baltalamak istediğini de ortaya koyacak bir süreçtir. Dolayısıyla biz süratle bu cinayetlerin aydınlatılması için çaba sarf ediyoruz.''

‘DÜNYA İYİ BİR SINAV VERMEDİ’
Suriye'deki gelişmelere de değinen Davutoğlu, "Uluslararası toplum bu konuda iyi sınav vermedi" ifadesini kullandı.

Suriye ordusu ve muhalifler arasındaki güç farkına dikkat çeken Davutoğlu, “Ağır silahları ve hava kuvvetlerine füze imkanlarına sahip bir rejim var. Diğer tarafta kendilerini korumaya çalışan gruplar var. Bu Suriye'nin geleceği açısından içi açıcı ve umut verici değil” dedi.

Ahmet Davutoğlu, “Ümit ederiz ki, bu kriz Suriye halkına daha fazla zarar vermeden bu sorun çözülür. Ama maalesef uluslararası toplum Suriye konusunda çok kötü sınav verdi. Bu sınav bu haliyle de gelecek için iyi bir örnek teşkil etmedi” diye konuştu.

PYD’YE UYARI
İmralı sürecinin Suriye'deki Kürtleri de etkilenebileceğini belirten Davutoğlu "PYD, Esad rejimiyle arasına mesafe koymalı" dedi.

Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Suriye'deki Kürt grupların rejimle, rejimin zulmüyle kendi arasına bir mesafe koyması gerekir. Burada PYD'yi kastediyorum. Diğer gruplar rejimle aralarına mesafe koyuyorlar, muhalefet içinde yer alıyorlar. PYD'nin tutumunu yakından takip edeceğiz. Türkiye'de eğer terör örgütünün silahsızlanması söz konusu olursa, mutlaka bu diğer ülkedeki gelişmeleri de etkileyecektir.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...