İlişkili Haberler

Demirtaş, partisince Şişli Belediyesi Kent Kültür Merkezi'nde düzenlenen Gençlik Buluşması'nda konuştu.

Gruptakiler, Demirtaş, salona girmeden önce Suruç ve Ankara'daki patlamalarda hayatlarını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Program boyunca katılımcılara HDP'nin seçim müzikleri dinletildi. Katılımcılara izletirilen "Demirtaş kimdir?" adlı video klipte, vatandaşların HDP Eş Genel Başkanı hakkındaki yorumlarına yer verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın HDP hakkındaki sözlerini eleştiren Demirtaş, "Cumhurbaşkanı ilk defa bizim için doğru bir söz etti. Evet, biz parti değil, büyük bir siyasi organizasyonuz. Sosyal ve siyasi koşullar, ekonomik durum, kamplaşma nedeniyle inleyen halk gerçeğini düşündüğünüzde bizim çıkardığımız zafer büyüktür. Yüzde 13'lük oy oranı domino etkisi yaptı. Zaferimiz sarsıcı oldu. Hatta yüzde 50 oranında bir etkiye yol açtı. Bu da yeni bir durum ortaya çıkardı. Onun için bizi, vatan haini, devlet düşmanı olarak göstermeye çalışıyorlar" diye konuştu.

"SORUNLARI ÇÖZMEK GENÇLERE NASİP OLACAK"

Tarih boyunca "zorlu mücadelelerin", hep belli kesimlerin omuzlarında yükseldiğini dile getiren Demirtaş, şunları kaydetti:

"Geniş halk kitlelerinin mücadeleye dahil edilmesi için fedakarlığın büyüğünü yapması gereken kesimler her zaman olmuştur. Günümüzde de bu işi yapan gençlerdir. Her yerde onuruyla direnen gençlere selam olsun. Geçmişteki görkemli devrim direnişlerinin hepsi şimdi HDP'de bir çatıda buluştu. Nasıl bir Türkiye yaratmak istiyoruz? Halkları, mezhepleri, inançları, sınıfları, cinsleri hangi ilkeler etrafında buluşturur, nasıl bir devlet modeliyle yönetilmesini arzuluyorsak HDP'de bunların sentezini yapmayı başardık. İşte işin sırrı burada. Zaferin bu kadar görkemli, sarsıcı olmasının nedeni budur. Tekçilik üzerine kurulu zihniyete 'dur' diyen siz gençlersiniz. Sizin tavrınız, HDP'nin zaferi tarihsel bir kırılmaya neden olduğu için bizi hedefe oturtup saldırıyorlar."

"ARTIK TÜRKİYE'DE YENİ BİR ALTERNATİF VAR"

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, yürüttükleri siyaseti toplumun tüm kesimlerine kabul ettirmek için üç temel başlık konusunda yoğunlaştıklarını aktararak, bunları, "çok kimlikli, çok kültürlü çoğulcu demokratik toplum, devletin yeniden yapılandırılması ve yönetilmesi ile hakça, eşitlikçi ekonomik bir hayat" olarak ifade etti. Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim varlığımız Türkiye siyasi hayatında yeni bir fırsat yarattı. Artık AKP'nin tek başına iktidar olma şansı yoktur. Biz onların, o rüyalarını kabusa dönüştürdük. Halkların zararına olan bir gidişata 'dur' demek halkların boyunun borcuydu. Görevimiz bitmedi. Yıkacağımızın yerine yenisini inşa edeceğiz. 1 Kasım bunun bir aşaması olacaktır. Yepyeni bir iktidar alternatif çıkmayacak. Ama 1 Kasım'da bir basamak daha çıkacağız. Biraz daha büyüyeceğiz ve zafere yakınlaşacağız. Bütün Türkiye toplumuna, devlet, yönetim, hükümet nedir, bunu anlatma fırsatı yakalayacağız. Büyük bir siyasi hamle yapıyoruz. Oy oranımız elbette çok önemli. İktidarda olur muyuz, olmaz mıyız, bunlar sonra karar verebileceğimiz konulardır. Artık Türkiye'de siyasette yeni bir alternatif yaratılmıştır. 1 Kasım seçimleri değil ama bir sonraki seçimde HDP iktidar alternatifidir. Siz gençler çok çalışırsanız başarabilirsiniz."

"KOALİSYON KURULUR"

Farklı farklı siyasi akımlardan gelmiş olmalarına rağmen gençlerin temel ilkeler etrafında buluştuğunu dolayısıyla herkese büyük görevler düştüğünü belirten Demirtaş, soru cevap bölümünde espriler yaptı.

"İlhamınızı nereden alıyorsunuz?" sorusuna, "İlhamımı, halktan alıyorum" diyen Demirtaş, 1 Kasım seçimlerinde 7 Haziran'dakine benzer bir tablonun çıkıp çıkmayacağına ilişkin ise "Benzer bir sonuç çıkması halinde bir koalisyonun kurulacağına ancak bunun 2019 yılına kadar sürmeyeceğine inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu.