YSK’nın BDP’nin desteklediği bağımsız 7 adayın seçimlere giremeyeceği yönünde aldığı kararı BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş NTV’ye değerlendirdi.

İlişkili Haberler


Diyarbakır’da Nizamettin Kaplan’ın sorularını yanıtlayan ve "hukuki değil siyasi bir karardır” diyen Demirtaş, Meclis’in derhal toplanmasını ve yeni adaylık başvuruları için seçimleri ertelemesi gerektiğini söyledi.

"Beklenmeyen bir karar. Hukuki açından son derece sakıncalı ve siyaseten ağır sonuçları olacak bir karar" diyen Demirtaş, "Resmi gazetede gerekçeler yayınlanacak ve bakacağız ama halen vekil olan iki arkadaşımızın da olması hukuki bir karar olmadığını gösteriyor. Önceden hesabı kitabı yapılmış bir olayla karşı karşıyayız" şeklinde konuştu.

"YSK neleri gözetti bilmiyoruz ama ortaya çıkacak siyasi sonuçları bilerek karar vermiştir" diyen Demirtaş, "Bloğumuzun desteklediği 7 adaya engel çıktı. Leyla Zana ve Hatip Dicle için hiçbir hukuki engel olmadığı kararı mahkeme tarafından verilmiş. Memnu hakları iade edildi ve bunlar YSK’ya başvuru dosylarında var" şeklinde konuştu.

"Sebahat Tuncel ile Gültan Kışanak da halen milletvekili. 4 yıldır dokunulmazlar ve hukuki durumlarında yeni bir şey oluşmadı. Buna rağmen YSK, 2007’deki kararının tersi bir karar verdi" diyen Demirtaş, "Ertuğrul Kürkçü’nün 30-40 yıl önceki durumu söz konusu. ‘Adli sicil kaydı yoktur’ diye belgeler var elimizde. Ortada büyük bir siyasi komplo olduğu açık ve AKP’nin neden zayıf adaylar gösterdiği anlaşıldı. Bu sadece AKP’nin değil devletin komplosudur" ifadelerini kullandı.

"SEÇİM OLMAZSA OLMAZ DEĞİL"
Elazığ adayı İsa Gürbüz ve her ihtimale karşı Mersin’den yedek olarak bildirdikleri Salih Yıldız’ın da veto yediğini söyleyen Demirtaş, Ahmet Türk’ün NTV’ye yaptığı 'seçimlere girmeyebiliriz' açıklaması hakkında da şunları söyledi:

"Seçim barajı nedeniyle bağımsız girme kararı aldık. Parti olarak sokulmadık, halkın trilyonları yani hazine yardımı 3 parti arasında paylaştırıldı; eyvallah dedik, binlerce arkadaşımız tutuklandı... Şimdi kim nasıl bu mücadeleyi yürütecek. Barışçıl ilerlemeye yönelik bir müdahale ile karşı karşıyayız.

Bu saatten sonra hukuki girişimlerin ne sonuç vereceğini bilemiyoruz. Seçime girmek olmazsa olmaz değildir. Seçime girmememiz halinde Türkiey’de demokratik rejimden bahsedemez.

Parlamento toplanmalı, siyasi irade gösterip seçimi 15 gün - 1 ay ertelemeli; yeniden başvuru alınmalıdır. Aksi halde adil ve demokraitk bir seçim olmaz. Biz böyle seçime seçim demeyiz ve tüm bunları değerlendireceğiz.”

"FATURA AKP’YE ÇIKAR"
“Diyarbakır’da 2 aday, Siirt ile İstanbul 1. bölge ve Elazığ’da tek aday, Mersin’de Ertuğrul Kürkçü veto edilirse, seçime girmemiş olacağız. Böyle bir şey olursa faşizan bir uygulama var demektir ve buna karşın demokratik yarış yapalım diyemeyiz” diyen Demirtaş sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu BDP’nin ezileceği, altında kalacağı bir karar değildir. Bu fatura hükümete çıkar; sadece YSK diyemeyiz. Siyasi dehşet bir operasyon var. Bölgede yeni savaş başlatması için alındığını düşündüğümüz bu kararı geri döndürme adına elimizden geleni yapacağız. Bize yapılanların hukuki ve yasal izahı yoktur, açık haksızlıktır.

Yeni aday gösterme şansımız yok; parti listelerinde değişiklik mümkün ama bağımsızlar da o şans yok. Hem parti olarak gimemizin engellenmesi hem de adaylara karşı böyle bir uygulama, demokrasiden bahsetmeye gerek kalmıyor... "