Selahattin Demirtaş: Geçici de olsa çatışmaları durdurmalıyız

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul Meyve-Sebze Hali’ni gezdi. Demirtaş, “En azından geçici de olsa çatışmaları durdurabilsek ve sonra kalıcı barışa doğru etkili bir siyaseti üretebilsek, ülkemiz adına en büyük kazançtır” dedi.

Anadolu Ajansı 09.10.2015 - 10:34

Selahattin Demirtaş: Geçici de olsa çatışmaları durdurmalıyız

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Bayrampaşa'daki İstanbul Yaş Meyve Sebze Bostan Komisyoncuları ve Tüccarları Derneği (İSMEYDER) Başkanı Nevzat Dayan'ı ziyaret etti.

Burada esnafla bir araya gelen Demirtaş, daha sonra sebze-meyve halini gezdi. Demirtaş, kendisine ikram edilen meyvelerden tattı.        

Esnafın sorunlarını dinleyen Demirtaş, Hal Yasası’nın gözden geçirilmesi için Meclis’te ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Demirtaş, "Türkiye'deki tarım politikaları, özellikle küçük üreticiyi bitirmeye dönüktür. Bunun sebebi de küçük esnafın fazla olması, fiyat ve üretimlerin kontrol edilememesinden kaynaklanıyor. Mevzu, domatesi, salatayı ucuz yeme mevzusu değil. Tarım bir kültürdür. Siz küçük üreticiyi bitirdiğiniz zaman ülkenin kültürünü de bitiriyorsunuz” diye konuştu.

Bir gazetecinin, "terör örgütü PKK'nın ateşkes ilan edeceği" iddialarını hatırlatması üzerine Demirtaş, şöyle dedi:

"Hepimizin en büyük sorunu barış mevzusudur. Bu mevzuyu çok önemsiyoruz ve önceliyoruz. Bir an önce ölümlerin durması için de çok çaba sarf ediyoruz. Elimizde somut bir bilgi ve veri yok. Fakat bugüne kadar getirdiğimiz çaba ve çalışmalarımız umutlu olmamazı gerektiriyor. Barışa dair hiç kimsenin umudunu yitirmemesi lazım. Bu kadar insan her gün canını verirken hiçbir şey olmamış gibi işimize bakamayız. En azından geçici de olsa çatışmaları durdurabilsek ve sonra kalıcı barışa doğru etkili bir siyaseti üretebilsek, bu, ülkemiz adına en büyük kazançtır."

Partililer ve İSMEYDER üyeleriyle hali gezen Demirtaş'a, HDP milletvekilleri Sezai Temelli ve Celal Doğan da eşlik etti.

Sayfa Yükleniyor...