Muğla'da yaşanan olası bir deprem ve depremin ardından çıkan yangınlar ve trafik kazalarının senaryo gereği canlandırıldığı ''Deprem Tatbikatı'' Türdü 100. Yıl İlköğretim Okulu'nda yapıldı.

Senaryo gereği yaşanan depremde enkaz altında kalan vatandaşlar arama kurtarma ekiplerince kurtarıldı. Enkazdan çıkartılan yaralılara ise ilk müdahale enkazın yanında sağlık ekiplerince yapıldı.

Okulda mahsur kalanlar ise halatlar yardımıyla kurtarıldı. Depremin ardından çıkan yangın da itfaiye ekiplerince söndürüldü.

YAĞMUR ALTINDA TATBİKAT İZLEDİLER
Tatbikatın yapıldığı okulda eğitim gören öğrenciler, tatbikatı yaklaşık yarım saat boyunca yağmurun altında izlediler.

Öğrencilerin bir bölümü şemsiyeleri ile yağmurdan korunmaya çalışırken, şemsiyesi olmayan öğrenciler ıslandı. Tatbikatta görevli bir grup öğrenci ise enkazın içinde beklerken kartonları kullanarak yağmurdan korunmaya çalıştı.

Bu arada, bazı öğrenci velileri, çocuklarını yağmurdan korumak için şemsiyelerle okula geldi. Tatbikatta görevli bazı polislerin de çocukları yağmurluklarının altına alarak korumaya çalıştıkları gözlendi.

Muğla Vali Yardımcısı Hulusi Kaya, gazetecilerin, ''çocukların tatbikat nedeniyle yağmur altında bekletilmesi doğru mu?'' sorusuna, ''Tatbikat, planlamış bir tatbikat. Yağışın şiddetini artırması üzerine hastalanmasınlar diye çocukları içeri aldık'' dedi.

Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ise deprem tatbikatının bir komite tarafından hazırlandığını belirterek, ''Yaşanması muhtemel bir depremde çocukların yapmaları gereken hareketlere dikkat çekiyoruz. Ayrıca, depremde görev alacak ekiplerin hazırlık durumları kontrol ediliyor'' diye konuştu.

Tatbikatın yağmur altında yapılması ve çocukların yağmur altında bekletilmesini konusunda gazetecilerin sorularını cevaplandıran Gürün, ''Tatbikat çok gerçekçi oldu. Umarım deprem tatbikatı yaparken çocuklarımız hasta olmazlar. Bu tip tatbikatların sık sık yapılması lazım'' dedi.

Bu arada, Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, çocukların tatbikat nedeniyle yağmur altında bekletilmelerini doğru bulmadığını kaydetti.