Dersimiz "ekoloji"

TEMA Vakfı, Milli Eğitim Bakanlığı ile beraber ortak bir projeye imza atıyor... "Ekolojik okuryazarlık"...

Dersimiz "ekoloji"

TEMA Vakfı üyeleri bu projeyi şöyle anlatıyorlar:

"Heyecanlıyız. 2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı ile aynı gün Türkiye’de ilk, dünyada sayılı uygulanan bir eğitimi hayata geçiriyoruz. Eğitimle 4 yılda 81 ilden 400 eğitici öğretmen Ekolojik Okuryazar olacak ve ülkemizin dört bir köşesinde yeni Ekolojik Okuryazar öğretmenler olması için eğitim verecekler. 

Ekolojik Okuryazar; doğanın ilkelerini ve sınırlarını bilen ve doğayla uyumlu yaşamayı ilke edinmiş kişidir. Ekolojik Okuryazarın en önemli özelliği kendine ve çevresine doğru soruları sormaktır. Yeryüzü neresidir?
Yeryüzünü ne kadar tanıyoruz?
Ağacın dili var mıdır? Varsa bize neler anlatır?
Doğada her şey sınırsız mıdır?
Doğa yaşamın devamını, sürekliliğini nasıl sağlıyor?
Ürettiğimiz ve tükettiğimiz ürün ve hizmetlerin doğaya ve insana etkilerini biliyor muyuz? Bilmek istiyor muyuz?
“Ekolojik Okuryazarlık” eğitimi ile Türkiye’de bir ilk gerçekleşecek, doğa konularında ‘okur ve yazar’, yani ‘bilen ve uygulayan’ nesillerin olması adına çok önemli bir adım atılmış olacaktır. Doğada her şey birbirine bağlıdır, her şey bir yere gider, hiçbir şey sonsuz değildir ve son sözü doğa söyler. Eğitime katılacak öğretmenlerimizle bu ilkelerin günlük yaşamdaki yerini ve bu ilkelerle uyumlu yaşamın Türkiye ve dünyadaki örneklerini ele alacağız. 

Birinci Ekolojik Okuryazarlık eğitimimiz 19-30 Eylül tarihleri arasında Yalova Esenköy’de uygulanacak. Uygulamalı ve teorik eğitimler Toprak Dede Hayrettin Karaca, Prof. Dr. Murat Altın, Prof. Dr. Koray Haktanır, Doç. Dr. Ufuk Özdağ, Dr. Uğur Zeydanlı ve Dr. Zeynep Kılıç gibi çok değerli bilim insanlarımızın katılımıyla gerçekleşecek."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...