Dikkat! Kül bulutu öldürebilir

Avrupa'da uçakları durduran ve Türkiye'ye doğru ilerleyen kül bulutlarının solunması özellikle bebekler, yaşlılar, akciğer ve kalp hastalarının yaşamını tehdit ediyor. Uzmanlar uyarıyor: Mutlaka burundan nefes alın.

18.04.2010 - 14:15

Avrupa'da yaşamı durduran kül bulutu, yeni haftada Türkiye'ye ulaşacak. Kül bulutlarıyla birlikte asit yağmurları beklenirken,  uzmanlardan yeni uyarılar geldi.


Uzmanlar, salı gününden gökyüzünde görülecek kül bulutlarının, hava ile birlikte solunması halinde, ilk olarak deri tahrişi, gözlerde sulanma, kızarma, burun akıntısı, genizde yanma, boğaz gıcık ve öksürük gibi belirtilerle kendini göstereceğini belirtiyor.

Dışarı çıkılmamasını isteyen uzmanlar, burundan nefes alınıp verilmesi, akciğer ve kalp hastalarının mutlaka ilaçlarını düzenli kullanması gerektiğini vurguluyor.

Göğüs Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, ''Bugüne kadar 9-10 bin metre yükseklikte bulunan bu bulutlarının, atmosferin daha aşağı tabakalarına inmesi ve özellikle de asit yağmurlarına yol açması durumunda, tabiat ve insan sağlığı için ciddi bir tehlike yaratmasından endişe ediliyor'' dedi.

Küçükusta, kül bulutunda insan sağlığı bakımından tehlike oluşturan maddelerin, kükürt ihtiva eden sülfürik asit ve çapları 10 mikrondan küçük olan partiküller olduğunu belirterek, ''Bunlar solunum yoluyla akciğerlerin içlerine kadar girerek, daha çok solunum ve dolaşım sistemini etkilerler. 10 mikrondan büyük olan tanecikler ise ancak deri ve burun, boğaz gibi üst solunum yollarında zararlı etki gösterebilirler'' diye konuştu.

Ahmet Rasim Küçükusta, söz konusu atmosfer kirliliğinin tüm insanlara zarar verebileceğine, ama en çok bebekler, yaşlılar ile akciğer ve kalp hastalığı olanları olumsuz etkileyebileceğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''Özellikle astım, KOAH gibi kronik akciğer hastaları, kalp yetersizliği ve hipertansiyonu olanların daha dikkatli olmaları gerekir. Kül bulutlarının insanların soluduğu havaya karışması durumunda ilk ortaya çıkacak olan belirtiler deri tahrişi, gözlerde sulanma, kızarma, burun akıntısı, genizde yanma, boğaz gıcık ve öksürük gibi belirtilerdir. Kirliliğin yoğun olması durumunda astım krizleri ve KOAH ataklarına bağlı solunum yetersizliği, kalp ve tansiyon krizleri ve bunlara bağlı ölümler de ortaya çıkabilir.''

MUTLAKA BURUNDAN NEFES ALIP VERİN
Küçükusta, şu uyarılarda bulundu:

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...