Dinlemeye takılmayan cep telefonu

CeBIT Eurasia'da tüketici elektroniği de eksik değil. TÜBİTAK bünyesinde geliştirilen dinlemeye takılmayan cep telefonu 'Milcep' en dikkat çeken ürünlerden.

08.10.2009 - 01:30

Dinlemeye takılmayan cep telefonu

Bu yıl iş dünyası ve kurumsal çözümlere odaklanan CeBIT Bilişim Eurasia 2009, tüketici elektroniğine meraklı ziyaretçilerini de unutmuş değil. Netbook’lardan navigasyon cihazlarına kadar pek çok ürün fuarda beğeni topluyor. En çok dikkat çeken ürünlerin başında ise “gizli dinlemeye takılmayan” cep telefonu Milcep geliyor.

TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) mühendislerinin geliştirdiği Milcep, ilk kez CeBIT’te tüketici karşısına çıktı. GSM ağları kullanılarak yapılan görüşmelerin üçüncü şahıs veya kurumlarca dinlenmesinin önüne geçmek amacıyla geliştirilen model, ses ve verileri mobil telefon ve baz istasyonu arasında değil, sürecin en başında, yani telefonun kendisinde şifreleyerek karşıya gönderiyor. Kriptolu cep telefonu Milcep, GSM 900/1800 ve 1900 standartlarını destekliyor ve NATO SCP (Secure Communications Interoperability Protocol) tabanlı cihazlarla uyumlu.

CeBIT’te kurcalama şansı bulduğumuz cihazın gövdesi gayet ergonomik ve hafif. Uyku modunda 1440 dakika şarj süresi sunan Milcep’le kriptolu olarak 60 dakika konuşulabiliyor.

TOSHIBA’DAN GÖVDE GÖSTERİSİ
CeBIT’e ürün yağdıran tüketici elektroniği firmalarının başında bu yıl Toshiba geliyor. Firma, LED TV’den yüksek performanslı netbook’lara, harici disklerden dijital çerçeveye kadar 19 yeni ürünü CeBIT’te tanıtıyor.

Toshiba’nın Türkiye Distribütörlüğü’ni yapan TNB A.Ş., dünyada tüketicinin karşısına henüz “cismen” çıkarılmamış JournE Touch multimedya paneli ile StorE TV modellerini CeBIT Eurasia’daki dev standında sergiliyor.

En güçlü taşınabilir bilgisayar olma iddiasındaki Qosmio X500, 18.4 inç HD ekran, 1 TB sabit disk, 4GB bellek ve Core i7 işlemcisiyle öne çıkarken, dünyanın en hafif (sadece 779 gr) notebook’u ünvanına sahip Portege R600 oldukça dikkat çekmekte.

Toshiba standının göz alıcı ürünlerinden ikisi altın ve gümüş kaplamalı bu iki harici bellek. 120 ve 160 GB kapasiteli serinin bir de platin kaplamalı olanı mevcut.

FIRSAT BU FIRSAT
CeBIT’te nihai tüketiciyi memnun edecek katılımcılardan biri de hiç şüphesiz Bimeks. Tam 2600 metrekarelik bir alana yayılan Bimeks ‘reyonu’nda, tabiri caizse indirimli ürün dağları oluşturulmuş.

Firma, fuar süresince LCD TV’den harici belleğe kadar pek çok üründe yüzde 30’lara varan çok özel indirimler uyguluyor ve ilk gün şahit olunduğu üzere ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekiyor. Bimeks alanında oyun severler için de iki oyun istasyonu kurulu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...