Gazze’de taraflar arasında sağlanan ateşkes anlaşması saat 21.00’den itibaren yürürlüğe girdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, Türkiye'nin İsrail ile Filistinli gruplar arasındaki ateşkeste tarafların, şiddetin durdurulması doğrultusunda beyan ettikleri iradeye bağlı kalmalarını, itidal ve sağduyuyla hareket etmelerini, ateşkesi bozabilecek eylemlerden kaçınmalarını beklediğini bildirdi.

Çok sayıda Filistinli'nin ölümüne neden olan saldırının bölgeyi yeni bir kaosa sürüklediği belirtilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında; Mısır'ı ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Mısır ve Katarlı muadilleriyle yakın bir işbirliği içinde ateşkesin sağlanması doğrultusunda yoğun çaba gösterdikleri kaydedildi.

Başbakan Erdoğan'ın Kahire ziyaretini müteakiben, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın, Kahire'de kalarak, ateşkesin sağlanması için yürütülen görüşme sürecine aktif katkı yaptığı bildirilen açıklamada ayrıca Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun da mazlum Filistin halkıyla Türkiye'nin dayanışmasını göstermek amacıyla bazı Arap Birliği dışişleri bakanlarıyla Gazze Şeridi'ni ziyaret ettiği hatırlatıldı.

MURSİ'YE KUTLAMA
Açıklamada, ''İsrail'in insanlık vicdanını sarsan Gazze'ye yönelik saldırılarının son bulması ve tırmanan gerginliğin giderilmesi için sarf edilen yoğun çabalar sonucunda bu akşam sağlanan ateşkes mutabakatını memnuniyetle karşılıyoruz. Mısır'ı ve Cumhurbaşkanı Mursi'yi, bu ateşkesin sağlanmasındaki öncü rolden dolayı samimiyetle kutluyoruz'' denildi.

MISIR'A DESTEK MESAJI
Bu başarının, demokratik Mısır yönetiminin, bölgesel barış ve istikrar için bundan sonra da büyük katkılar yapacağını göstermekte olduğu, Türkiye'nin Mısır'ın bu doğrultudaki çabalarına gereken her türlü desteği vermeye devam edeceği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

'BARIŞ SÜRECİ DERHAL BAŞLAMALI'
''Tarafların şiddetin durdurulması doğrultusunda beyan ettikleri iradeye bağlı kalmalarını, itidal ve sağduyuyla hareket etmelerini, ateşkesi bozabilecek eylemlerden kaçınmalarını beklemekteyiz. Türkiye, söz konusu ateşkesin kalıcı bir barışın tesisi amacıyla gerekli çalışmalara en kısa zamanda başlanması için bir fırsat penceresi oluşturmasını temenni etmektedir. Bu son olaylar, barışın ikamesinin olmadığını, gerçek bir barış tesis edilinceye ve İsrail'in Filistin topraklarındaki işgali sona erip, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devleti kuruluncaya kadar, bu tür tırmanmaların tekrarlanmasının kaçınılmaz olacağını bir kez daha ispatlamıştır. Yapılması gereken: sürekli çeşitli bahaneler öne sürülerek ertelenen barış sürecinin derhal başlatılmasıdır. Türkiye, bu yöndeki çabalara destek vermeye devam edeceğini teyit etmektedir.''

ÇELİK: ATEŞKESİN ÖTESİNDE ATEŞKES
Konuyla ilgili iktidar partisinden ilk açıklamada ise AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik’ten geldi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile birlikte İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes arayışlarına destek vermek için Mısır'da bulunan Çelik, Twitter hesabı üzerinden yaptığı değerlendirmede "Ateşkesten öte bir ateşkes" ifadesini kullandı.

Türkiye, Mısır ve Katar'ın çabalarıyla ateşkes için gereken ortamın oluşturulduğuna dikkat çeken Ömer Çelik, 8 gün süren saldırıların ardından sağlanan ateşkesle beraber, Gazze'ye dönük gayri insani engellerin kalkması yönünde de bir adım atıldığını söyledi.