Diyanet İşleri Bakanlığı İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi yapılacak.

Ortakent Yahşi’de tüm Ege Bölgesi’ne hitap edecek olan tesis, turistlere İslamiyet’i, bilimsel ve doğru bilgilerle tanıtacak.

10 bin 300 metrekarelik hazine arazisinde, 3 bin metrekare inşaat alanı ile yapılacak olan tesisin arazi düzenleme ve kazı çalışmalarının inşaat yasaklarının başlayacağı süreye kadar tamamlanacağı açıklandı. 

İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nde; toplantı salonları, el ile hat sanatları ve kültür varlıkları eğitim alanları, sergi yerleri ile hediyelik eşya üniteleri bulunacak.

400 metrekarelik iki minareli cami, yapılacak olan tesiste, sadece bir yan ünite olarak yer alacak.

Dini ve kültürel tesis alanında, İslami ve klasik müzik tanıtımları ile video gösterileri de yapılacak.

2017 yılının sonlarında tamamlanacak tesisin, 7 bin 300 metrekarelik kısmı ise yeşil alana ayrılacak.

TÜRKİYE’NİN İLK PROJESİ

Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ise proje talebinin kendilerine Diyanet İşleri Başkanlığı ile geldiğini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ruhsat verme yetkisinin olmaması üzerine de hazırlanan projeyi inceleyip araştırdıklarını, üzerinde tartıştıklarını ve sonra da projeyi onayladıklarını açıkladı.

Bodrum İlçe Müftülük yetkilileri ise İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi’nin, fonksiyonları itibarı ile bilimsel ve tanıtım anlamında ‘Türkiye’nin ilk projesi’ olduğunu dile getirdi.