İtirafçı Abdulkadir Aygan'ın 1990'lı yıllarda 2 kişinin ölümü ile ilgili iddiaları üzerine Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla Ziyarettepe mevkisinde 4 ayrı noktada gerçekleştirilen kazılar tamamlandı.

Kazılarla ilgili gazetecilere açıklama yapan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey, daha önce ölüm yolu olarak belirtilen Diyarbakır-Hani kara yolunun 11. kilometresinde yapılan kazılarda 461 kemik ve 15 yıl öncesine ait olduğu tahmin edilen bir gömlek parçası bulunduğunu söyledi.

İtirafçı Aygan'ın verdiği ifadelerde öldürülen kişilerin gömüldüğü yer olarak belirtilen noktalarda kayıp yakınlarının talepleri üzerine iş makinesi, kazma ve küreklerle yapılan kazı çalışmalarında bulunan kemiklerden 100'e yakınının hayvanlara ait olabileceğini belirten Erbey, kazı çalışmalarında bulunan kemiklerin İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderileceğini bildirdi.

Erbey, kayıp yakınlarından da kan örnekleri alındığını ifade ederek, şöyle dedi:

''Bulunan kemiklerin insana ait olup olmadığı İstanbul Adli Tıp Kurumu'nca yapılacak inceleme sonucunda belirlenecek. Aygan'ın ifadelerinde de çelişkili bilgiler var. Bu nedenle konu ile ilgili bilgi kirliliği yaşanıyor. Aygan'ın yurtdışından getirilerek burada sorgulanması, ifadesine başvurulması karanlık bir dönemin aydınlatılmasını sağlayacaktır. Ayrıca özel yetkili bir savcının bu konularla ilgili görevlendirilmesi gerekir. Kayıp yakınlarından kan örnekleri alındı. 1990'lı yılların sonunda bu bölgede bulunan 7 ceset kimsesizler mezarlığına defnedilmişti.

Bundan sonraki süreçte mezarların açılması ve Aygan'ın Türkiye'ye getirilmesi için talepte bulunacağız. Şu an onun ifadeleri doğrultusunda bazı yerlerde kazı çalışması yapıyoruz. Aygan'ın Türkiye'ye getirilmesi ve bizzat yer göstermesi ile kayıpların bulunması konusunda gelişme sağlanabilir. Aygan'ın ifadelerine itibar ediliyor. İHD olarak bizim elimizde de çok sayıda dosya var. Bu dosyalardaki mağdur yakınlarının da beyanlarına itibar edilmesi bazı olayların aydınlatılmasına sebep olacaktır.''

Hakkı Kaya'nın oğlu Hakkı Kaya da babasının cesedinin bir an önce bulunmasını ve babasını öldürenlerin cezalandırılmasını istediklerini söyledi.

İtirafçı Abdülkadir Aygan bir süre önce, 1994 yılında Fethi Yıldırım ile 1996 yılında Hakkı Kaya'nın öldürüldükten sonra Karaçalı köyü yakınlarında toprağa gömüldüğünü öne sürmüş, bunun üzerine İHD Diyarbakır Şubesi Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına başvuruda bulunmuştu.

Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla dün Diyarbakır-Silvan karayolu Karaçalı köyü yakınlarında, bu sabah da Diyarbakır-Hani kara yolu Ziyarettepe mevkisinde kazı çalışmaları yapılmıştı. Dün Karaçalı'da yapılan kazılarda herhangi bir bulguya rastlanmamıştı.