Diyarbakır’da iki sokağın ismi değişti

Diyarbakır'da isimleri değişen sokakların tabelaları değiştirildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 22.12.2009 - 13:46

Sur Belediye Meclisi'nin 9 Aralık 2009 günkü oturumunda, Hasırlı Mahallesi Direkçi Sokağına Ermeni yazar ''Mıgırdiç Margosyan'' ve Fatih Mahallesi Yağcı Sokağına ise ''Ahmet Arif'' ismi verilmesi kararından sonra sokakların tabelaları değiştirildi.

Sokak tabelalarını takan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ın çok kültürlü, kimlikli, dilli ve inançlı bir kent olduğunu, kültürel zenginliğin geçmiş dönemlerde barış ve kardeşlik içerisinde yaşadığını söyledi.

Farklı kültür, kimlik ve inançlara sahip olsalar da çok önemli değer olan sanatçı ve yazarlara sahip çıkmak için girişimde bulunduklarını anlatan Demirbaş, bu nedenle Kürt, Ermeni ve Süryani bir yazarın isimlerini sokaklara verdiklerini bildirdi.

Demirbaş, “Bunlar Diyarbakır'ın tanınmış insanları. Doğdukları sokaklara isimlerini vererek onların Diyarbakır'a yaptıkları hizmetlerin borcunu ödemek istedik. Vefa çabasını göstermiş olacağız. İsim değişikliğine ilişkin aldığımız kararı Sur Kaymakamlığı'na gönderdik. Sur Kaymakamlığı 2 ismi kabul etti. Sadece Naum Faik Palak ismini Dışişleri Bakanlığına ilettiklerini, Türk vatandaşı olup olmadığını araştıracaklarını söylediler” dedi.

94 BELEDİYE BAŞKANI YENİ PARTİYE GEÇİYOR
Demirbaş, daha önce kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nde 98 belediyenin bulunduğunu da aktararak, ''Siyaset yasağı getirilen belediye başkanları bağımsız kalacak. 94 belediye başkanı olarak biz de yarın düzenlenecek törenle yeni partiye geçeceğiz'' diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...