Diyarbakır'da miting gerginliği

Diyarbakır'da valilik yasağına rağmen miting yapmak isteyen göstericilere polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Aralarında BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan'ın da bulunduğu bazı kişiler yaralandı.

14.07.2012 - 14:11

Diyarbakır'da miting gerginliği

Diyarbakır'da günlerdir tartışılan BDP mitingine valilikten izin çıkmadı. Miting yapmakta direnen BDP'li polisin müdahalesiyle ilde gerginlik hat safhaya ulaştı.

Barış ve Demokrasi Partisi'nin bugün yapmayı planladığı ancak valiliğin izin vermediği miting için İstasyon Meydanı'na yürümek isteyen gruba, polis izin vermedi.


Mitinge katılım için yürüyüşe geçen ve aralarında BDP milletvekilleri Emine Ayna, Nazmi Gür ve Sabahat Tuncel'in de bulunduğu bir grup, Ofis Kavşağı'nda polis tarafından durduruldu.

Polis, gruba tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Müdahale sırasında milletvekili Nazmi Gür yere düştü, diğer milletvekilleri de tazyikli su ve biber gazından etkilendi.

BDP İl Başkanlığı binasından miting alanına hareket etmek isteyen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve diğer milletvekillerinin bindiği otobüs de durduruldu. Bunun üzerine partililerle birlikte yürümeye başlayan milletvekilleri ile polis arasında arbede yaşandı.

BDP'Lİ VEKİL YARALANDI
Polisin müdahalesi sonucunda BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ayağından yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Ayağına gaz bombası isabet ettiği öğrenilen Buldan'ın yarın tedavisi için İstanbul'a gideceği bildirildi.

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ
Gösteriler sırasında polis geniş güvenlik önlemleri alırken, polis helikopterleri de devriye görevindeyaptı. Öte yandan, merkez Bağlar, Sur ve Kayapınar ilçelerinde kepenklerin kısmen kapalı olduğu görüldü.

Akşam saatlerine kadar bir süre sokak aralarında devam eden gösteriler ilerleyen saatlerde son buldu ve şehir normal hayatına döndü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...