"Doğa Gözlem Okulu"

Buğday Derneği, doğayı keşfetmek isteyenleri Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde 18-20 Mayıs 2012 tarihlerinde düzenleyeceği “Doğa Gözlem Okulu”na çağırıyor.

15.05.2012 - 11:30

"Doğa Gözlem Okulu"

Bahar geldi ve doğa yeniden canlandı. Gökyüzünde, toprağın altında, ağacın üstünde, suyun içinde her yerde hayat var. Buğday’ın Kaz Dağları’ndaki Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde 18-20 Mayıs tarihlerinde düzenleyeceği Doğa Gözlem Okulu’nda birbirinden farklı bu yaşamların izi sürülecek. Katılımcılar durmaksızın öten kuşları dinleyecek, bitki, böcek ve bulutları gözleyecekler.  Doğa rehberleri olacak. Ondan örüntülerini, işaretlerini, döngülerini paylaşmasını isteyecekler.

Doğa Gözlem Okulu’na katılanlar ister şehirde ister kırda olsunlar doğaya daha yakından nasıl bakabileceklerini görecek, beş duyularıyla doğayı keşfedecekler: İzleyecek, dinleyecek, koklayacak, tadacak ve hissedecekler… Gözlem becerilerini güçlendirmek için düzenlenen okulda kuşları dinleyecek, ağaçlara sarılacaklar. Gök atlas kullanarak yıldız kümeleri, bulutsular ve gökadaları izleyecekler. Doğanın ve ayın takvimini takip edecek, doğanın döngüleri üzerine sohbet edecekler.

Doğadan alınan ilhamla şekillenmiş farklı yaşamlar da olacak okulda. Matsuo Başo’yla haiku kuracak, Leopold’la toprak gibi düşünmeyi öğrenip, Hikmet Birand’la Ankara Çiğdemlerine selam gönderecekler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...