Doğu'da kar esareti

Kar yağışı, özellikle Doğu'da etkili oluyor. Kar yağışı ve tipi nedeniyle bin 390 köyle ulaşım sağlanamıyor. Birçok il ve ilçede okullar bugün ve yarın tatil edildi.

07.01.2013 - 10:13

Doğu'da kar esareti

Doğu Anadolu Bölgesi'nde, kar yağışı ve tipi etkili oluyor.


Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı Ardahan'da eksi 8, Erzurum ve Kars'ta eksi 7, Ağrı'da ve Erzincan'da eksi 2, Iğdır'da eksi 1 derece olarak ölçüldü.

Günün en yüksek hava sıcaklıklarının Ardahan'da eksi 4, Kars'ta eksi 2, Erzurum'da eksi 1, Iğdır'da 3, Erzincan ve Ağrı'da bir derece olması tahmin ediliyor.

Aralıklarla etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum'da 693, Ağrı'da 354, Kars'ta 306 ve Ardahan'da 37 olmak üzere bölgede toplam bin 390 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Karayolları ve İl Özel İdaresi'ne bağlı ekipler, kapalı yolların yeniden ulaşıma açılması için çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Kar kalınlıkları Ağrı'da 40, Erzurum'da 35, Ardahan ve Kars'ta 30 santimetre olarak ölçüldü.

Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışı ve tipi nedeniyle İkizdere-İspir, Akşar-Gaziler-Karaurgan, Erzurum-Çat, Karayazı-Elmalıdere, Erzurum-Konaklı Kayak Merkezi, Köprüköy-Hınıs, Gaziler-Sarıkamış ile Tortum-Erzurum arasındaki yolların kapalı olduğunu bildirdi.

BAŞKENT 3 GÜN KARLI
Ankara'da 3 gün hafif kar yağışı bekleniyor. Sıcaklık 1 derece olacak. Gece sıcaklık -5 dereceye inecek.

İzmir'de Sibirya soğukları yaşanıyor. Hava parçalı bulutlu, sıcaklık en fazla 4-5 derece civarında.

Bölgelere bakıldığında Marmara'da bugün Kocaeli, Sakarya, Bilecik ve Bursa boyunca kar yağışı etkili olacak. Trakya'ya fazla kar düşmeyeceğinden şiddetli don ve buzlanma bekleniyor.

İç Anadolu'nun batısında kar hafif yağacak. Ancak Yozgat, Sivas ve Kayseri arasında yoğun kar yağışı etkili olacak, köy yolları kapanabilir.

Ege'nin güneyinde bugün fırtına, iç kesimlerinde kar etkili olacak. Kuvvetli soğuklar en az üç gün kalacak. Havanın açık olduğu illerde zirai don riski var.

Sezonun en kuvvetli soğukları Güney'e kadar inecek. Doğu Akdeniz'deki yağışlar hafifledi. Antalya hava sıcaklığı 8 derece olacak.

Güneydoğu'da çok kuvvetli yağış var. Diyarbakır'a ise kar yağıyor.

Batı Karadeniz'de yarın Bolu ve Zonguldak'tan, Kastamonu ve Sinop'a kadar kar var. Amasya-Tokat arasına yoğun yağacak. Doğu Karadeniz'deki kuvvetli yağmur Salı günü kara dönecek.

EĞİTİME KAR ENGELİ
Öte yandan, yoğun kar yağışı nedeniyle birçok il ve ilçede eğitime ara verildi. Eğitime ara verilen il ve ilçeler şöyle:

ERZİNCAN-ERZURUM KARAYOLU KAPANDI
Öte yandan kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzincan-Erzurum karayolunun Erzurum istikametinde dün geceden beri ulaşım sağlanamıyor. Erzincan-Gümüşhane ve Erzincan-Sivas karayolunda ise ağır tonajlı araçların geçişine izin verilmiyor.

Kar kalınlığının 30 santimetreye ulaştığı kent merkezinde, zaman zaman elektrik kesintileri yaşanıyor.

ULUDAĞ'DA KAR KALINLIĞI 120 SANTİMETRE
Türkiye'nin önemli kayak ve kış turizm merkezlerinden Uludağ'da kar kalınlığı, 120 santimetreye ulaştı.

Sıcaklığın, en düşük eksi 11 olarak ölçüldüğü Uludağ'da, Çarşamba öğlen saatlerine kadar aralıklı yağışın süreceği belirtildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...