'DTP, bölünmez bütünlüğü bölme odağı'

Anayasa Mahkemesi'nin DTP'nin kapatılmasıyla ilgili gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre parti, bölünmezliğie aykırı nitelikteki fiillerin odağı haline geldiği tespitiyle kapatılırken, Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk'un milletvekillikleri de düştü.

NTV Haber 31.12.2009 - 01:08

'DTP, bölünmez bütünlüğü bölme odağı'

11 Aralık 2009 tarihinde DTP'nin kapatılamasına yönelik kararını açıklayan Anayasa Mahkemesi'nin, merakla beklenen gerekçeli kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.


50 sayfalık gerekçeli kararın sonuç bölümündeki en dikkat çekici nokta, DTP'nin, ''devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı nitelikteki fiillerin işlendiği bir odak haline geldiği' tespiti oldu.

Gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla birlikte, Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk'un milletvekilliği 31 Aralık 2009 tarihi itibariyle düşmüş oldu.

Yüksek mahkemenin kararında, beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olan Türk ve Tuğluk dahil hakkında siyasi yasak getirilen 37 kişi bugünden başlayarak 5 yıl süreyle başka bir partinin kurucusu, üyesi, yönetici, deneticisi olamayacak.

Yüksek Mahkeme, 'bölünmezliğe aykırı nitelikteki fiillerin odağı haline' geldiğini gerekçesiyle, Anayasa'nın 68. ve 69. maddeleri ile siyasi partiler kanunun ilgili maddeleri uyarınca DTP'nin kapatılmasına karar verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...