Dünyada ilk UFO Mardin'de görüldü

Yakınçağ'daki ilk uçan dairenin Nizip'te görüldüğü iddia edilmişti. Hayra yorulan bu olay, Osmanlılara felaket getirdi... NTV Tarih'in Haziran sayısı çıktı.

28.05.2010 - 11:29

Dünyada ilk UFO Mardin'de görüldü

Bugün Gaziantep'e bağlı olan Nizip'te 19 Ekim 1839 gecesi herkesi hayrete ve korkuya düşüren ışıklar görülmüştü. Sofya'daki Osmanlı arşivlerinde bulunan bir belge, UFO hadiselerinin tarihteki tanıklı-kayıtlı şimdilik ilk örneğini oluşturuyor.

Bu belge, Sofya'daki Osmanlı arşivlerinde çalışan Evgeni Raduşev tarafından ortaya çıkarılana kadar, yakın çağlarda UFO'lara dair ilk kayıt, 1878'de ABD'De Texas eyaletindeki bir köylünün dönemin yerel gazetesinde yayımlanan iddiasıydı.

Hayra yorulan bu olay, Osmanlılara felaket getirdi, 8 ay sonra Nizip Savaşı kaybedildi. II Mahmud kahrından öldü.

Haberin devamı NTV Tarih'in Haziran sayısında.

NTV Tarih Haziran sayısında öne çıkan diğer konular ise şöyle:
İSTANBUL’UN FETHİ: BİZANS’A VE ULEMAYA KARŞI TEK BAŞINA
Sultan II. Mehmed, Kostantiniyye’yi fethetme hazırlıkları içindeydi. Karşısında sadece Bizans devleti değil, kuşatmaya karşı çıkan veziriazam Çandarlı Halil ve ulema da vardı. İstanbul’un fethi öncesindeki gerilimli günler. (Halil İnalcık yazdı.)

HALİT KIVANÇ’LA DÜNYA KUPALARI
1966’da radyoda naklen aktarılan ilk Dünya Kupası finalinde Türkiye’nin kulak verdiği ses onunkiydi. Sahadaki heyecanı ilk o hissetti, dinleyicilere eksiksiz yansıttı. Türkiye, dünya futbolunu onun sesiyle tanıdı. Dünya Kupası heyecanının yeniden yaşandığı bugünlerde, Halit Kıvanç unutulmaz anları anlattı.

DEDELERİMİZ ÇOCUKKEN: İNÖNÜ’LÜ YILLAR
Atatürk sonrası, Milli Şef’in “dikta rejimi” altındaki Türkiye, harp yıllarının ağır şartları altında ezilmişti. Ama bütün zor koşullara rağmen milli birlik-beraberlik, ortak gelecek kavramları henüz eskitilmiş, eksiltilmiş değildi. Necdet Sakaoğlu’nun kaleminden İnönü döneminde memleket, insan ve eğitim manzaraları.

BÜYÜK TUFAN VE NUH’UN GEMİSİ: EFSANEDEN GÜNÜMÜZE
Dünyanın en eski efsanesine göre insanoğlu Tanrı’nın gazabına uğrar ve yeryüzünü sel basar. Seçilmiş insanlar ve hayvanlar Nuh’un inşa ettiği geminin içinde barınıp, tufan sona erdikten sonra bir dağın üstüne varırlar. Tarih öncesinden Ağrı Dağı’na uzanan efsanenin jeolojik, arkeolojik ve güncel tarihi. (Celal Şengör, Şevket Dönmez ve Bünyad Dinç yazdı.)

DÜN & BUGÜN: TUNCEL KURTİZ 44 YIL SONRA ARNAVUTKÖY’DE
1966 yılının Mart ayı. Dönemin popüler dergisi Ses, tiyatrocu Tuncel Kurtiz’le Arnavutköy’de bir röportaj yapacak. Kurtiz, baba yadigarı evinin çatısında fotoğraflanıyor. Ünlü aktör, 44 yıl sonra yine aynı noktaya tırmandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...