Düşen helikopterin pilotu bulundu

Geyik Barajı'na düşen ve 22 metre derinlikte bulunan helikopterde Türk pilotun cesedine ulaşıldı. Orman muhafaza memurunun cesedinin arama çalışmalarına ise havanın kararması nedeniyle ara verildi.

18.06.2009 - 14:02

Düşen helikopterin pilotu bulundu

Orman Genel Müdürlüğü’nün kiralamış olduğu yangın söndürme helikopteri, Aydın'ın Çine ilçesinde çıkan orman yangınını söndürmek üzere dün saat 13.15'te Milas'ın Ekin beldesinden kalkışından 15 dakika sonra Geyik Barajı'nda su aldığı esnada düşmüştü.


Helikopterde bulunan 5 kişiden baş pilot Viktor Lytvynov, uçuş teknisyeni Volodymir Koshel, uçuş mühendisi Vyocheslav Sherstobitov yüzerek kurtulmuştu.

Türk pilot Tanju Tezgel ve orman muhafaza memuru Ali Ekin ise kaybolmuştu.

Helikopterin yeri kazadan yaklaşık 5 saat sonra tespit edilebildi. Sivil savunma ekipleri tarafından yatay ve dikey tarama yapabilen sonar cihazı helikopteri buldu.

Helikopterin bulunduğu noktaya ilk olarak 6 kişilik bir dalgıç ekibi ulaştı. Dalgıçların tespitlerine göre düşen helikopter, pervane kısmı altta kalmak üzere ters dönmüş durumda ve helikopterin içerisi görünmüyor.

Dün akşam ara verilen helikopteri arama çalışmalarına bu sabah günün ilk ışıklarıyla yeniden başladı.

Onlarca dalgıçın arama yaptığı baraj gölünde kayıp pilot emekli binbaşı Tanju Tezgel'in cesedine saat 11.15 sularında ulaşıldı. Orman Muhafaza Memuru Ali Ekin'i arama çalışmalarına ise, havanın kararması nedeniyle ara verildi ve arama ekipleri bölgeden ayrıldı.

Yetkililer, arama çalışmasının akşam saatlerine kadar 'kılavuz ip' yardımıyla yapıldığını belirterek, ''Suyun altında görüş mesafesi oldukça sınırlı olduğu için arama çalışmalarını bu yöntemle yaptık'' dedi.

HELİKOPTERİN EKSİĞİ YOK
Kazayla ilgili açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kazanın nedeninin belirlenmesi için çalışma yapılacağını belirterek, ''Bu helikopterle ilgili gerek pilotların lisansları, gerek helikopterin teknik muayenesi, sigortası vesairesi her şeyi tamam. Bütün belgeleri, kontrolleri yapılmış. Tabii ölen insanlarımızı geri getiremeyiz. Allah'tan rahmet diliyoruz'' diye konuştu.
PİLOT TEZGEL ÇALIŞMAK İÇİN BODRUM'A GİTMİŞ
Bursa'da yaşayan pilot Tanju Tezgel ve ailesinin, 15 Nisan'da yangın sezonunda çalışmak üzere Bodrum'a gittiği öğrenildi.

Tezgel'in eşi Oya Tezgel, "İyi bir haber duymayı bekliyorum" diye konuştu.

Babasının da içinde bulunduğu helikopterin baraja düştüğünü öğrendikten sonra olay yerine gelen Coşkun Tezgel de, helikopterin düştüğü noktayı belirlemeye çalışan sivil savunma ekiplerinin çalışmalarını izleyerek, görevlilerden bilgi aldı.

Babasının pilotluğu ve ormanları çok sevdiğini belirten Tezgel, ''Babam, diğer meslektaşlarıyla birlikte mayıs ayında Milas'ta göreve başlamıştı. Babam orman yangınlarıyla mücadeleyi milli bir görev olarak görüyordu. Kendisiyle en son dün telefonla görüştüm. Orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarını bizimle paylaşıyordu. İşini severek yapıyordu'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...