Düşen Türk jeti için soruşturma

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, Suriye semalarında düşürülen Türk jeti konusunda soruşturma başlattı. Savcılık, MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında soruşturma açılabilmesi için Başbakanlık’a yazı yazacak.

01.01.2013 - 14:18

Düşen Türk jeti için soruşturma

Akdeniz’de düşen uçakta şehit olan Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un ailesi, ihmal ve kasıt şüphesi gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili olarak soruşturma başlattı. Başsavcılık, ilgili kurumlardan bilgi ve belge istedi.

Şehit Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın ailesi de olası davaya müdahil olacağını belirtti.

Hakkında suç duyurusunda bulunulan isimler arasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan da bulunuyor.

MİT Müsteşarı hakkında soruşturma açılabilmesi için Başbakan’dan izin alınması gerekiyor.

Savcılığın, MİT Müsteşarı Hakan Fidan hakkında soruşturma açılabilmesi için Başbakanlık’a yazı yazacağı öğrenildi.

Malatya’da Havaalanı'ndan 22 Haziran 2012'de havalanan Türk askeri uçağı, Doğu Akdeniz'de uluslararası hava sahasında Suriye tarafından düşürülmüştü. Olayda pilotlar Gökhan Ertan ve Hasan Hüseyin Aksoy şehit olmuştu.

Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne dilekçeyle müracaat eden Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un ailesinin avukatı Mehmet Katar, uçağın düşürülmesinde ihmal ve kasıt şüphesi bulunduğu gerekçesiyle Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MİT görevlisi Atınç Özkaya ve varsa diğer ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...