Edebiyat Diyarbakır'da konuşulacak

İlk kez gerçekleştirilecek Diyarbakır Kitap Fuarı 18 Mayıs'ta başlıyor. Fuara Füruzan, Doğan Hızlan, Baskın Oran, Ahmet İnsel, Ömer Laçiner, Fırat Ceveri, Oya Baydar, Muhsin Kızılkaya gibi birçok isim katılacak.

16.05.2010 - 13:13

Edebiyat Diyarbakır'da konuşulacak

İlk kez gerçekleştirilecek Diyarbakır Kitap Fuarı 18-23 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek.

110 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenecek fuarda geniş bir konu yelpazesi içinde konferans, söyleşi, panel, şiir dinletisi gibi 40 kültür etkinliğinde ve imza günlerinde 300 yazar okurlarıyla buluşma imkanı bulacaktır.

Açılışın 18 Mayıs Salı günü yapılacağı fuar 6 gün süresince Mıgırdiç Margosyan, Doğan Hızlan, Füruzan, Ahmet Telli, Altan Öymen, Zeynep Oral, Baskın Oran, Ahmet İnsel, Ömer Laçiner, Fırat Ceveri, Oya Baydar, Muhsin Kızılkaya, Şeyhmus Diken, Özcan Karabulut, Adnan Binyazar, Ömer Türkeş, Hicri İzgören, Kemal Varol, Selim Temo, Şükrü Erbaş, Sezai Sarıoğlu, Sennur Sezer ve pek çok değerli yazar, şair ve bilim insanını ağırlayacak.

MEHMED UZUN FUARDA ANILIYOR
18 Mayıs'ta düzenlenecek açılış törenine eşi Zozan Uzun’un da katılacağı Diyarbakır Kitap Fuarı’nda, Mehmet Uzun çeşitli etkinliklerle anılacak. Bu kapsamda Uzun’un yaşamı ve yazarlık sürecini anlatan belgesel film “17. Fotoğraf” gösterimi ve bir söyleşi gerçekleştirilecektir.

Celile Celil, ve Carol Prunhuber Diyarbakır'da
Diyarbakır Kitap Fuarı’nın yurt dışından yazar, gazeteci ve akademisyen konukları da olacak.

Viyana Üniversitesi Kürdoloji Bölümü Başkanı Celile Celil 22 Mayıs Cumartesi günü bir panele katılmak üzere Diyarbakır’da olacak.

Venezüela’lı gazeteci-yazar Carol Prunhuber ise açılış günü fuarda düzenlenecek panele konuşmacı olarak katılacak.

Kitap fuarına Diyarbakır'ın yanı sıra tüm bölge halkının sahip çıkmasını isteyen TÜYAP Genel Müdürü İlhan Ersözlü,, ''Bu fuarın TÜYAP kitap fuarlarının en önemli halkalarından biri haline gelmesini arzuluyoruz. Diyarbakır Kitap Fuarı'nı 100 bini aşkın ziyaretçinin gezmesini bekliyoruz. Fuarda konferans, söyleşi ve şiir dinletisi gibi 40 etkinlik gerçekleştirilecek. 300 yazarın okurlarıyla buluşacağı imza günleri düzenlenecek'' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ise eskiden Diyarbakır'da kitaba ulaşmanın zor olduğunu ifade ederek, fuar sayesinde bu sıkıntının ortadan kalktığını söyledi.

Kitap fuarının geleneksel hale gelmesi için destek vereceklerini belirten Baydemir, şöyle konuştu:

AYDIN VE DÜŞÜNÜRLERİN ÖZGÜRLÜĞÜ
''Azadiya Welat Gazetesi eski yazı işleri müdürü Vedat Kurşun 166 yıl hapis cezası aldı. Görüşü ve etnik kimliği ne olursa olsun fikrinden dolayı cezaevinde bulunan bütün yazar, aydın ve düşünürlerin özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz. Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinde yapacağınız her kazıda karşınıza tarihi bir abide çıkar. Türkiye'nin herhangi bir yerleşim yerinde yapılacak kazılarda kitap defineleri bulabilirsiniz. Bu ülke 12 Eylülde kitapların defnedildiği süreci yaşadı. Diyarbakır'da halen kanal çalışmalarında kitap parçaları çıkıyor.''

TÜYAP Kitap Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan ise Diyarbakır'a ikinci gelişi olduğunu, kitap fuarı için gelmesinin sevincini artırdığını ifade ederek, şunları söyledi:

''Fuarın ve sanatın üç büyük şehrin sınırları dışına çıkmasından mutluluk duyuyorum. Sanatın herkes için olduğu kanısındayım. Her kente gidince bir yazarı hatırlarım. Diyarbakır'a gelince sevgili dostum Kürt yazar Mehmet Uzun'u hatırlıyorum. Burada Kürt yazarların, Kürt kitaplarının olması Türkiye'nin zenginliğidir. Mehmet Uzun çektiklerini kinle değil acı ile söylüyor. Mehmet Uzun, modern Kürt dili ve edebiyatının yaratıcısıdır. Farklı dillerin, farklı kültürlerin, farklı dünyayı algılamaların çağımızdaki çeşitliliğin güzelliği olduğunu savunurum. Kürt dili ve edebiyatının bu bağlamda gelişmesini, okunmasını ve sergilenmesini destekliyorum.''

NTV'nin sponsor olduğu fuarda, NTV Yayınları, 2. salon 601 No'lu standda yer alacak.

Girişin ücretsiz olduğu fuar 10.30-19.30 saatlerinde, kapanış günü olan 23 Mayıs tarihinde ise 10.30-19.00 saatlerinde ziyaret edilebilecek.

Ayrıntılı bilgi için: diyarbakirkitapfuari.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...