Elektronik çöplüğünü önleyecek 'blok telefon'

ABD merkezli Phonebloks girişimi, elektronik cihazların neden olduğu atıkları azaltmak amacıyla dünyanın ilk 'bloklardan oluşan telefonunu' geliştirmeyi amaçlıyor.

06.10.2013 - 13:20

Elektronik çöplüğünü önleyecek 'blok telefon'

ABD'li girişimciler, bugüne kadar benzeri görülmemiş bir cep telefonu için bağış topluyor. 'Phonebloks' adı verilen girişim, yerleri değiştirilebilir parçalardan oluşan cep telefonu geliştirmeyi amaçlıyor.

Cep telefonlarının dünya genelinde artan elektronik çöplüğünde en fazla yer tutan atıkları oluşturduğuna dikkat çeken proje, tek bir parçası bozulduğu için kullanıcıların telefonlarını çöpe atmasını önleyecek. Kampanyaya destek vermek için son gün 29 Ekim.

Phonebloks, özelliklerini barındıran parçaları ortasındaki panele takılan bloklarda bulunduruyor. Batarya, kamera, hoparlör ve diğer özellikleri barındıran parçalar, kullanıcıların kullanım ihtiyacına göre farklı şekilde yerleştirilebiliyor. Bozulan bir parça, yenisiyle değiştiriliyor.

Projenin hayata geçmesi için bağış toplayan Phonebloks, hedeflenen miktara ulaşılmasının ardından elektronik üreticileriyle anlaşma sağlamaya çalışacak.

Dave Hakkens'ın mimarı olduğu projeye şu ana kadar yüz binlerce kişi destek verdi.

Phonebloks sayfası için: http://www.phonebloks.com/

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...