En büyük girişimcilik yarışmasında 2. hafta

'Büyük bir fikrim var ama hayata geçirmek ya da büyütmek için param yok' diyenlere destek NTV’den.

03.03.2011 - 10:43

Kendi işinin patronu olmak isteyen adayların 1 Milyon TL’yi bulacak ödülden pay almak için yapmaları gereken Ali Sabancı, Ömer Kızıl ve Gülden Yılmaz’dan oluşan jüriyi ikna etmek… Vodafone İş Ortağım’ın katkılarıyla düzenlenen ve Celal Pir’in sunduğu yarışma bu hafta 2. bölümüyle ekrana gelecek.

Girişimcilik kültürünü yaymak ve yepyeni iş fikirlerini desteklemek hedefiyle yola çıkan “Bir Fikrin mi Var?”, yatırıma dönüştürülebilecek , yenilikçi ve fark yaratacak fikirleri ve projeleri ödüllendirecek. Yarışma 1 Milyon Türk Lirası’nı bulacak oldukça iddialı büyük ödülü ve jüride yer alan isimleriyle dikkat çekiyor. Genç kuşağın başarılı girişimcileri Ali Sabancı (Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı), Ömer Kızıl (Uludağ İçecek Grubu Genel Müdür Yardımcısı) ve yine iş dünyasının başarılı kadın girişimcilerinden Gülden Yılmaz (Koton Mağazacılık Eşbaşkanı) jüri masasında oturacak…

2.BÖLÜM
Maltepe Üniversitesi salonunda çekilen programının ikinci bölümünde de birbirinde iddialı 8 ayrı fikir yarışıyor. Yurdun dört bir yanından gelen fikir sahipleri jüriyi ikna etmeye çalışırken seyircilerden de koruma hakkı kazanabilmek için ter döküyor.

İşte 2. bölümde izleyeceğimiz birbirinden ilginç ve bir o kadar da iddialı fikir ve icatlar:

İzmit’ten yarışmaya katılan baba - kız Nilüfer ve Ali Akcoşkun yıllardır yürüttükleri topraklama ve paratoner ölçümü işini daha da büyütmek ve tasarladıkları sitemi daha geniş bir mecraya yaymak için jüriyi etkilemeye çalışıyor. Salonda da bu ölçümü yapan yarışmacılar bakalım jüriyi etkilebildi mi?

İstanbul’dan yarışmaya katılan Aziz Muradoğlu ise “Mikrodalga yöntemiyle çay kurutma” projesi ile sektöre alternatif bir sistem getirdiğini iddia ediyor.

İzmirli Erhan Ulaşan da eğitim sistemini değiştirecek fikri “Mıkantıslı harfler sistemi” ile jürinin karşısına çıkıyor. Özellikle ilköğretimde uygulanan el yazısı tekniğinde bazı hataların olduğunu savunan yarışmacı geliştirdiği yazı sistemiyle bu yanlışın önüne geçebileceğini belirtiyor

Yarışmaya farklı bir internet sitesi projesiyle katılan Oğuzhan Köymen yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır diyerek “cartopu.com” adlı fikriyle tüm araç sahiplerini biraraya getirecek bir sosyal paylaşım ağı yaratmayı tasarlıyor.

Uzun yıllardır kamyon şoförlüğü yapan Abdullah İnceoğlu ise mesleğinde yaşadığı zorluklardan yola çıkarak tasarladığı “döner kasa” fikriyle tüm kamyonlarda uygulanabielcek bir sistem geliştiridiğini iddia ediyor.

Bir başka İzmirli 32 yaşındaki makina mühendisi Atahan Dengiz ise özellikle bir tasarım olarak öne çıkan “parça sactan şekiller” fikriyle hem jürinin hem de seyircinin ilgisini topluyor.

İstanbullu restorant işletmecisi Gürkan Akarsu da dış mekanlar için tasarladığı “ısıtmalı koltuk” projesiyle dikkat çekiyor.

Son fikir sahibi ise Ankara’dan yarışmaya katılıyor. Ufuk Okan Güvendiren “konsept yatak” fikriyle hem otelleri hem de prekande satıcıları hedef alan alternatif bir sunumu jürinin karşısında savunuyor.

Yayın Günü : 6 Mart Pazar
Yayın Saati : 22:10 - 2. Bölüm

Yarışmayla ilgili daha fazla bilgiyiadresinden ulaşabilirsiniz…

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...