'En eski tapınak'tan heykel çalındı

Dünyanın en eski tapınak merkezi olarak kabul edilen Göbeklitepe'de, yeni bulunan ve Neolitik döneme ait olduğu tahmin edilen bir heykel çalındı.

28.09.2010 - 19:00

'En eski tapınak'tan heykel çalındı

Arkeolojik çalışmaların sürdüğü Göbeklitepe'de hafta sonu kazı alanına giden bir arkeolog, jandarmayı arayarak yeni bulunan bir heykelin çalınmış olduğunu tespit ettiklerini bildirdi.

Bunun üzerine bölgeye giden jandarma ekipleri ve yetkililer, olayla ilgili soruşturma başlattı. O günden bu yana ziyarete kapatılan tarihi alanda kazı çalışmalarına da ara verildi.

Çalınan eserin, 40 santimetre boyunda, 25-30 kilogram ağırlığında taştan yapılmış, ''üzerinde ayaklı hayvan figürü olan insan başı'' heykeli olduğu belirtildi.

Kısa bir süre önce bulunan heykelin milattan önce 9 bin yıl öncesine ait (Neolitik dönem) olduğu tahmin ediliyor.

Bu arada olayın yaşandığı gün, konuyla ilgili bilgi almak ve çekim yapmak için bölgeye giden basın mensuplarına, kazı alanındaki işçiler engel olmuş, yetkililer ise olayla ilgili açıklama yapmaktan kaçınmıştı.

GÖBEKLİTEPE: EN ESKİ TAPINAK
Neolitik döneme ait yerleşim yeri Göbeklitepe, Şanlıurfa'nın 18 kilometre kuzeydoğusundaki Örencik köyü yakınlarında bulunuyor.

İlk kez 1963 yılında İstanbul ve Chicago üniversitelerinden görevlilerin yüzey araştırmaları sırasında fark edilen Göbeklitepe'deki kazı çalışmalarını, 1995 yılından bu yana Şanlıurfa Müzesi ve Berlin Alman Arkeoloji Enstitüsü ortaklaşa yürütüyor.

Kazı çalışmalarında şimdiye kadar neolitik döneme ait yabani hayvan figürlü ''T'' biçimli dikili taşlar, 8-30 metre çapında dairesel ve dikdörtgen şekilli dünyanın en eski tapınak kalıntıları, çok sayıda yabani hayvan figürü, insan heykeli, dikili taşlar ve yaklaşık 12 bin yıl öncesine ait olduğu belirtilen 65 santimetre uzunluğunda insan heykeli gibi tarihi eserler bulunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...